
Ja, ser ni gott folk. Så här gick det då Liljendahl var i Liljendal och skulle fotografera kyrkan. Hon tyckte att hon såg den så bra, att den var så vacker i sin vinterskrud. Men vad hände? Kyrkan försvann bakom en massa träd!
Men Liljendahl var ändå i Liljendal, som i dag är en del av Lovisa. Så om jag vill visa upp bilder från min hemstad, och det vill jag ju, finns det minsann motiv att välja bland – också från gamla Pernå och Strömfors.
Vi tänker bort träden. 😉
Bra tänkt! 😀
Är inte så kyrklig av mig, så jag gillar träden i förgrunden. Annars kan man ju motionera sisådär 100 meter eller så för att få bättre sikt. Men, nej, det är ingen sport, jag förstår;-)
Din kommentar hade åkt i skräp-posten! Tur att jag nu kollade korgen där och kan ange dig som en godkänt skribent 🙂
Bilen, var det första som jag fastnade för. Sen får ju träden bort.
Jaha, det var ju en annorlunda bild! 😉
Ja, man ska väl inte vara så noga 🙂
Folk får väl lov att kämpa lite för att se motivet 😀
Håller med Antonia- vi har god fantasi och har inga problem med att tänka bort träden ( och bilen! ) en fantastisk bild på en underbart vacker kyrka! 😉
Jo, bilen den var i vägen den. Funderade nog på att skuffa undan den, men tror att nån hade satt polisen på mig då 🙂
🙂
Du är rolig du Carita!
Inte ser man mycket av kyrkan, men den finns ju trots allt där bakom träden.
Kram, Ingrid
Ofta tycker jag att ögat ser mer än kameran – måste vara så 🙂
Kram till dig med!
Härlig bild 🙂