Inspirerad av bloggaren Pumita från förr, och numera av Konst eller konstigt som fortsatt med traditionen Skyltsöndag, visar jag en skylt jag hittade i Amsterdam.

Kändes rätt konstigt med detta förbud i annars så liberala Amsterdam. Fick aldrig riktigt klart för mig vad detta betydde, mer än att det är en alkoholfri zon, men varför sådana finns vet jag inte. Tydligen hålls vissa distrikt fria från terrasser och antagligen får man inte dricka alkohol här heller.
Men man kunde ju ha skyllt på att man är från Finland 😉
Vadå alkoholfritt? Jag trodde det var här man skulle ta till flaskan 😀
Ja, förbud är inget man direkt förknippar med Amsterdam!
Ha en bra skyltsöndag!
Kram
Har några skyltar kvar på lager, inte många men 2-3 om jag minns rätt!
Kraaaam!
dom ser vi fram emot!
Kul att skyltar intresserar – och ett lock har jag ju också kvar!
Ska bli spännande att se locket! 🙂
Väntar ännu en dag eller två innan jag publicerar … oliiiiiidligt spännande 😉
😉
Inget är som väntans tider!
Här blir jag lika förvånad som du! Jag menar man kan ”röka på” i varje café och stadens ”red district” ligger ju väldigt centralt och öppet…, men uppenbarligen anser holländarna att det är farligare att dricka alkohol. Väldigt konstigt.
Å en absolut toppen skylt – helt annorlunda. Ett perfekt bidrag!
Tack för att du skyltar och länkar:-)
Bara roligt att länka till din blogg och speciellt till Skyltsöndag så vi får fler skyltar!
Tror det bara var små korta snuttar av gator som hade alkoholförbud, eller kanske snarast terrassförbud?