Tisdagsträd och köksfönster

Så här ser en del av parkområdena utanför mitt hem ut. Det vit bandet på trädet är ett slags klistersystem som ska fånga upp larver som invaderat parken de senaste åren. Insekterna äter upp alla blad på askträden. Lyckligtvis finns här några andra träd av annan art, men det är väldigt trist att träden förstörs och bekämpningen av insekterna verkar mycket svår. Träd ger ju skugga och svalka, och att massor av blad försvinner här märks i sommarvärmen.
Träden i parken längre bort, vid Karlskronabulevarden, är av annan art och har inte drabbats.

Mitt fina köksfönster är tillsvidare den enda vy jag kan visa hemifrån då här ännu är fullt av flyttlådor och bara smala gångar jag kan röra mig längs. Flyttlådorna jag hyrt borde bli tomma i dag och hämtas bort imorgon. Jag får också bort en spegel jag inte behöver och tre stora lerkrukor. Jag odlade tomater i dem på balkongen där jag bodde tidigare, men i dag behöver jag inte längre krukorna då jag har växthus. Så jag är glad att två vänner hämtar bort både spegel och krukor i dag.

I går fick jag med väninnan Pias hjälp (hon har nerver med bruksanvisningar osv.) skrivaren att funka. Det underlättar min arbetsvardag. Under två dagars tid mejlade jag papper till min syster, som skrev ut dem och så hämtade jag papperen från henne. En faktura kan betalas utan att den finns på papper, men pappersdokument ska fortfarande till bokföringen så det finns inga genvägar där.

12 reaktioner på ”Tisdagsträd och köksfönster

  1. Ditt fönster är så fint! Så bra att du fick hjälp med att få igång skrivaren. Det är mycket sånt som ska fixas innan allt flyter på efter en flytt.

    Kram, Ingrid

    1. Ja, då jag jobbar heltid går det väldigt långt att packa upp, men bara de lådor som kostar att hyra kommer bort kan jag ta det lite lugnare.
      Känner att tempot här ändå, per automatik, blivit lugnare.
      Tisdagskram!

  2. Nu lever och bor vi båda i våra små paradis … boenden vi önskat och som gått i uppfyllelse. Ett fantastisk köksfönster har du ut mot grönskan!

    Bra med goda vänner som ställer upp 🙂

    Ha nu en fin tisdag!

    Kram

    1. Det är viktigt att trivas där man bor. Jag trivdes på gamla stället också, men saknade direkt kontakt med en gård, att kunna nyttja en trädgård.
      Och de gamla stora fönstren som släpper in ljus från morgon till kväll. Härligt!
      Kram till dig!

  3. Jo, allt måste finnas på papper trots allt, skriver själv ut alla kvitton som kommer in på Kivra eller vad det nu må vara.

    Min sista skrivare pensionerades för att tag sedan, blir väl att inköpa en ny, bra att ha.

    Ha nu en fin Tisdag.

  4. Det är så trist när insekterna förstör träden. Här i skogen vid mig har granbarkborrarna invaderat. Det har tagits ner så många granar att det inte ser ut som samma skog längre.

    http://hannaskrypin.se

    1. Vi har också haft en del problem med granbarkborrar… ja, trist är det.
      Men månne människan, klimatförändringar och sånt spelat in eller är det bara naturfenomen då det ibland händer sådant här.

  5. Det blir nog riktigt fint när det väl blir klart. Och du – du har ju inte brådis. Ta det i din egen takt och bo in dig så att säga.

    1. Ja, du har rätt – men frustrerande långsamt går det 😀 Ändå är det jag som ska lära mig bli ännu bättre på det där med tålamod och att ta det lugnt.
      Miljön här, hela huset, inbjuder till ett lugnare liv.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.