
Tor gjorde 3-0 på sex minuter mot finska mästarna i dag. Då insåg gästernas tränare att hans lag sov. Så han tog en timeout och skrek några välvalda ord väldigt högt. SPV-spelarna vaknade ur sina mardrömmar, eller så som en spelare sa efter matchen ”ur sin koma”. Så SPV:s tränare är nog en mirakelman, det är inte varje dag någon väcker ett helt gäng gubbar ur koma.

Jag tror att SPV i de röda skjortorna hade missförstått något. Tor försökte spela innebandy medan gästerna höll på med något helt annat. Avancerad gymnastik kanske?
Tyvärr har jag ingen bild på matchens höjdpunkt då SPV:s Sami Koski landade under mitt bord. Jag vet att han såg att jag hade en kakbit på bordet men jag hann rädda den innan den oinbjudne gästen nästan kastade sig över den.
Jag trodde vi var på en innebandymatch medan han måste ha trott det var ett kaffekalas.
Härligt referat!!! Tackar!
Synd att det fina resultatet i början höll i sig- men nästa match!!!!
Det var ju finska mästarna vi mötte, med många landslagsspelare i truppen. Vi gjorde vårt bästa, och skrämde upp dem i början i alla fall 😀
Ja, dom är nog på gång nu! 🙂
Den här veckan får du stå i och heja på allvar 🙂
Vi har match på onsdag, lördag och söndag. Alla på hemmaplan!
Ojdå,vad kommer det sig att det är så många matcher på en gång?
Ja, jag håller självklart ALLA tummar och tår!
hejahejahejatooooooooor! 🙂
Matchprogrammet verkar ingen klok ha sett över, men nu är det som det är – och alla lag har i något skede tajt program, tror jag.
Skönt och viktigt nu att matcherna är på hemmaplan!
Ja, det förstår jag, måste vara jobbigt för alla med långa resor- särkskilt för killarna…