

Här i Konstfabriken har vi KSF Medias framtidsverkstad. Ämnet är lokaljournalistik och vi funderar också mycket på hur vi kunde samarbeta med tredje sektorn. Förstås handlar det även om nya sätt att få in pengar eftersom ekonomin just nu är skral. Där är vi ju inte ensamma om att ha problem, medievärlden står inför stora förändringar.

Innan jag kom så här långt, alltså till hotellets underjordiska parkering, skulle jag köra ner för en ramp o stanna framför City-Markets dörr för varuleveranser. Stiga ur bilen, slå in en kod och sedan hitta P28. Upp till receptionen med hiss, och ner tillbaka med en lapp som ska sitta innanför vindrutan.
Jag har inte varit rädd av mig förr och är det inte nu heller. Men förr var vi två som bar väskor, öppnade dörrar, hjälptes med att minnas koder osv. I dag är jag ensam. Det är inte toppenroligt men det går och jag ser att jag klarar av mycket på egen hand.


Att fotografera med paddan och skriva inläggen på den utan trådlöst tangentbord (batteriet tog slut), kräver lite tålamod… men jag är envis.
Efter den delikata lunchen med kycklingfile och fräsch sallad fick jag en halv timme för shopping. Hittade två blusar på Seppälä och den här väskan. Ska försöka komma ihåg att visa plaggen någon dag. Jag som mest köpt svart och grått hittills satsade på en RÖD tröja 🙂
I morgon fortsätter verkstaden och på kvällen har jag konstkurs – det är mycket nu 🙂
Ja det blir nog stora förändringar i tidningsbranschen, speciellt vad häller den tryckta sektorn.
KSF media är ju en stor koncern (googlade) å den har ju många ben att stå på.
Hotellrummet är i skralaste laget, men huvudsaken är ju att sängen är ok.
Kul att du satsade på något rött i stället för svart. Färg är roligt, betydligt snyggare än svart tycker jag.
Ja, man måste ju våga lite 🙂
Visst klara man mycket själv. Tummen upp visar jag. 🙂
Ja, man inser ju det då tiden går.
Kramar!
Vad glad jag blir när du köpt något i rött! Jag som älskar färger! 😉
Ha det så bra i morgon. Jag har precis kommit hem från gospelövning, massa glädje i kroppen. Godnattkram 😉
Gillar gospel! Godnattkram!
Fint, Carita och trevligt reportage från Konstfabriken!
Tänk, att jag jobbade där på i medlet av 70-talet som exportsekretarare vid Fiskars Ramlistfabrik, som Konstfabriken hette på den tiden …
Har själv varit där på kurs ett veckoslut för ett par år sedan och kollade samtidigt in mitt ”gamla kontorsrum” och och alla andra specialutrymmen. Det är som en labyrint, numera! Och då talar jag bara om själva stommen av det gamla fabriks- och kontorsområdet!
Lycka till med er Framtidsverkstad (med förhoppning om, att tidningen Östra Nyland kommer att bestå också länge i fortsättningen)!!!
Maj-Len
Hur det blir med ÖN i framtiden vet jag inget om, tyvärr. Inte vet jag om jag får behålla jobbet heller.
Men stängs den dörren öppnas väl nya, och jag har en plan B, men helst stannar jag förstås på ÖN om jag får.
Jag är ganska trött efter seminariet och det fortsätter i morgon. Efter konstkursen skulle jag ännu skriva en liten presentation på en intervju jag gjorde på seminariet, så det har varit lite väl mycket på en gång nu – då jag helst skulle vilja vara hemma och packa upp 🙂