Har precis sorterat över tvåhundra bilder och bearbetat cirka hundra av dem.
Ni som följer min blogg får därför inom de närmaste veckorna se allt från olika fasader till blomsterprakt, skyltar, fina fönster, brunnslock och andra vyer från Tallinn.
Vet inte riktigt i vilken ända jag ska börja men tar kanske hotellet först och släpper några bilder till senare i kväll. Efter det något smått varje dag från Tallinn men antagligen också från min vardag här och nu.
Jag ska på en annan resa inom kort, så det lär nog bli bilder för bloggen så det räcker och blir över fram till jul 😀

Vi bodde på Merchants House Hotell på Dunkri i gamla stan. Har varit här en gång förr faktiskt men då jag bokade hotellet kom jag inte ihåg det 🙂
Huset har anor från 1300-talet.









Ser väldigt pittoreskt ut.
Ha en skön dag!
Kram
Ja, det var riktigt mysigt! Är hemma i Lovisa nu igen.
Kram!
Väldigt mysigt hotell. Å nu förstår jag varför wifin var svängig med dessa tjocka väggar. Ett typiskt sommarhotell, där skulle jag inte vilja bo under vintern…
Jag var lite spökrädd… men tänkte slutligen att kom bara om ni vill, blir ni otäcka springer jag ut och ber om nytt rum eller förflyttning till annat hotell… 🙂
Men ja… som du säger… väggarna var tjocka och därför funkade wifin ganska skralt.
Hej!
Vad mysigt det ser ut! Skall lägga hotellnamnet ”bakom örat”! Har själv planer på att ta en tur till Gamla stan i Tallin något tag och har funderat på några alternativ till övernattning. Skulle vara fint att testa t ex Hotel Telegraaf och koppla av på Spa-avdelningen. Har någon varit där skulle jag gärna höra, om det är värt ett besök.
Ha det så bra!
Kramar,
Maj-Len
Vad konstigt … eller kul egentligen. För jag hade tänkt välja Hotel Telegraaf men fastnade sedan ändå för MHH.
Kram till dig Maj-Len!
Härliga dagar du hade i Tallin. Gillar trappbilden extra mycket.
Man kan ställa till sig med för många bilder från semester, för helt plötsligt kan man känna hur ska jag hinna visa dem.
Det är precis så jag gjorde. Vet inte när jag ska visa allt jag vill visa. 😦
Visst är det så – därför visar jag många nu på raken i några dagars tid. Fina fönster, skyltar, brunnslock och sånt kan jag visa längs med hösten 🙂