En sådan här regnig dag…

… ska man inte göra så mycket mer än lugnt fundera på framtiden.
Planer och idéer finns.

Jag kanske ska ut och fiska, funderar han.
Jag kanske ska ut och fiska, funderar han.

12 reaktioner på ”En sådan här regnig dag…

  1. Det behövs ro ibland för reflektioner. Regn kan vara väldigt rogivande tycker jag. Jag hann med ett rejält motionspass innan regnet kom hit. Det ser tyvärr ut att sluta för tidigt. Vi har inte fått många mm.

  2. Vi klarade oss från regn än så länge, men grått var det även idag efter gårdagens ösregn.

    Eftersom du funderar över framtiden antar jag att du är en av alla anstaäälda på tidningen som kommer att bli uppsagd, eller?

  3. Man ska ha tider för att kunna planera också.
    Jag är alltid förvånad desperationen runt midsommar. Och man glömmer snabbt att det är nästan alltid taskig väder runt midsommar, men sen blir det bra.

  4. Lite regn emellanåt är skönt, då kan man med gott samvete stanna inne 🙂 Jag bodde ju på Gran Canaria under några vintrar och varken jag eller de jag kände där saknade någonsin den svenska vintern, eller tyckte det blev trist med ständig sommar. Nu när jag bor i Sverige året om mår jag faktiskt rätt dåligt under de långa vintrarna med regn, rusk och snö.
    Kramar till dig och Lycka till med funderingarna!

    1. Jag är nog mera en sommarmänniska, absolut. Gillar inte heller sträng kyla, mörker, halka, snö… men på något sätt har jag överlevt i femtiofyra år 🙂
      Tror att jag på torsdag kan berätta om mina funderingar.
      Kram!

  5. Här har vi sol just nu men det regnar emellanåt. Ja du man skall göra som Mumin och bara ta det lugnt och fundera. Själv funderar jag också på framtiden trots att den inte är så lång längre men det struntar jag i för det är ”Nu” som gäller. Vi skall göra förändringar om det går som vi vill

    Jag är en höst och vinterperson

    Ha det bra
    kram
    Malin

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.