Lucka 2, karusellen kom till stan

Kvällens promenad i går gick via torget där en fin hästkarusell ställts upp. Den snurrar på både under lördagen och söndagen.

Jag brukar på min blogg ha olika julteman, i mån av möjlighet. Kallar dem i år Lucka 1, Lucka 2 osv.

I dag ska jag också svara på Elisamatildas Fem en fredag-frågor. De handlar också om julförberedelser.

Hur förbereder du för julen inför första advent?
– Inte på något speciellt sätt. Adventsstaken kommer upp i köksfönstret till första advent som var den 27 november.

Finns det något du alltid måste göra inför jul?
– Jag har inga måsten. Men gärna pysslar jag julkort själv. Sedan när tiden tar slut skickar jag köpta kort.

Vad har du kvar att göra inför julen?
– Julkorten och några julgåvor. Så mycket annat ska inte fixas.

Ordnar du hembakat eller färdigköpt julbak/godis?
– Jag är inte så bra på att baka och tiden finns inte heller, så jag köper från marknader sådant som andra har bakat.

När kommer granen in i värmen?
– Jag har inte haft en gran på många år. Ibland har jag tagit in grankvistar i en vas, ett år hade jag en liten bordsgran i kruka.

29 reaktioner på ”Lucka 2, karusellen kom till stan

    1. Nä, det blir inte många kort nuförtiden. Jag skickar kanske 20-30 och brukar få kring 15-20.
      Skickar sedan även några få till påsk och på Alla hjärtans dag.
      Men tyvärr blir antalet kort färre.

  1. Det är skönt att inte ha en massa måsten! Jag gör det jag känner för och det brukar bli så bra så. Trevlig helg!

    1. Granar ÄR fina – men då jag bor ensam känns det lite onödigt och opraktiskt.
      Har tänkt ganska mycket på det att om jag hade barn och en större familj, fest för flera personer – då skulle jag kanske ta in en gran ❤

  2. Du verkar inte heller ha så många måsten inför julhelgen. Bättre att må bra och ta dagen som den kommer. Jul blir det i alla fall!

    1. Ja, så resonerar jag då jag har ett tidskrävande jobb och bor ensam.
      Julen kommer och går. Den har sina mysfaktorer, men en massa ”måsten” ska vi inte låta oss stressas av.

  3. Skriva julkort är ett kärt pyssel, dock gör jag inga själv utan olika välgörenhetsorganisationer brukar skicka mot en penninggåva, det tycker jag känns bra. Vilken vacker gammaldags karusell! Trevlig helg

    1. Jag köper en del kort från t.ex. Röda Korset. Pysslar sådana jag hinner. Skänker pengar längs med året hit och dit till olika organisationr. Julkort är ändå trevliga att såväl sända som få.
      Trevlig helg!

  4. En gammaldags hederlig karusell tackar man ju inte nej till, riktigt fin var den också.
    Bakar inför jul gör vi nog inte i år, heller, men vi satsar kanske på julen 2023 istället när det gäller sådant. 😉

    Ha nu en jättefin afton.

    1. Ja, mycket trevligt att sådana här gammaldags karuseller finns kvar.
      Att barn och vuxna kan förstå att glädjas av dem, att allt inte bara är datorer och senaste elektronik 🙂

  5. Karusellen är ju kult och nostalgi. Kul att sådana klenoder fortfarande finns. Härliga minnen från när jag var liten.
    Vad gäller dina svar så är vi rätt så överens. Det mesta köps. Man ska överlåta bak- och matlagningssysslor till experterna helt enkelt;-)
    Å vad gäller en julgran så antar jag att din hyrsförening också har ställt upp en gran i området.

    1. Exakt! Låt experterna baka 💪😄
      Föreningen brukar fixa gran till gården – så jag väntar på den 🙂
      Och jag hade inte själv trott att jag skulle gilla den där karusellen så mycket.

  6. Fin karusell! Du borde åka några varv! Och ta oss läsare med på resan!
    Trevlig helg! En liten bordsgran kanske skulle vara trevligt? Finns ju till och med i plast med små ljus i. Enkelt, behändigt och lätt att förvara till nästa jul….. Hur du än firar och pyntar eller inte pyntar blir det säkert en trevlig jul i alla fall. 🎄

    1. Lite rädd att sitta sönder en häst 😱😂 Eller att ramla av den…
      Julstämningen kommer också med pepparkakor kom jag nyss underfund med, fastän de köps – om jag inte hinner baka själv.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.