
Äntligen blev det av. Att jag gick på en livekonsert och att jag fick se en av mina största favoriter, Juha Tapio. Bra också att jag nu sett kulturhuset i Pyttis, på vars scen och bakgård Juha uppträdde med sitt band.
Utan mitt teleobjektiv hade jag inte haft en chans att få såhär pass bra bilder. Det var smockat framför scenen och också på VIP-terrassen eftersom vi anlände först 19.30 och åt middag innan konserten började 21.30.
Videon visar en av mina absoluta favoritlåtar, ”Jotain niin oikeaa”. Jag har förstås många andra favoriter, Juha Tapio har gjort musik och skrivit texter över tjugo år.
Videon filmades från VIP-terrassen. Det är en hemtrevlig liten konsertplats det här i Pyttis. Jag vet inte hur stor publiken var, men kanske 800–1000 personer?
I bra form ska en artist vara, Juha Tapio fyller femtio nästa år. Han höll på två timmar utan paus, så vår busschaufför fick vänta tjugo minuter längre tid än planerat innan vi kom iväg hemåt. Hon tog det ändå med ro och förstod att det var svårt att lämna konserten innan den var slut.

När vi väl satt i bussen på väg hemåt tänkte jag att det här måste jag göra om. Se Juha Tapio på nytt nästa år, på någon annan ort. Eller besöka Pyttis kulturhus en gång till, om jag gillar någon av artisterna som uppträder där nästa sommar.

Det blev ett antal bilder, förstås 😍 Sparar resten i mitt arkiv och alla känslor som konserten väckte sparas i mitt hjärta ❤
Musik ska väl upplevas live egentligen, bra gjort av dig.
Kan ju bli lite trångt längst fram som på de flesta shower, då är det ju bra med ett objektiv.
Ha en fin eftermiddag nu.
Ja, och jag skulle inte ha orkat stå i två timmar, ryggen pallar inte längre för det.
Så därför hade jag sittplats på VIP-terrassen 🙂
Ha det gott!
Så underbart att få uppleva konsert, bra musik går verkligen igenom både hjärta och själ. Kul att du hade bra objektiv, tjusiga bilder och ljudupptag.
Ville att musiken också skulle komma fram på bloggen och lättare att förmedla stämning och visa folkmängden via video 🙂
Vilken härlig kväll.
Carin
Ja, tack – minnen jag lever länge på ❤
Jättekul att du och din syster blev nöjda och att ni kunde njuta från VIP-terrassen. Det är ni så värda. Stämningen liknar den från Allsång på Skansen tycker jag. Dessutom gillar jag namnet Pyttis – påminner om pytteliten, vilket orten ju är (googlad). Charmigt:-)
Ja det stämmer ju, att Pyttis är en liten kommun 🙂
Kommer från finska Pyhtää, men din tolkning är roligare.
Det är en dröm att se en favorit live. Underbara bilder fick du också till. Jag är glad att du fick uppleva det. Ha en trevlig ny vecka, kram!
Det betydde mycket att få se honom live. Har bara sett honom på tv och via Youtube och sånt.
Önskar dig en fin start på veckan!
Så härligt att du kom iväg och verkligen gillade konserten! Ibland har man ju för höga förväntningar. Spelplatsen ser gemytlig ut, ingen jättearena som i storstäderna, mycket bättre i lite mindre format. Glad att det blev så lyckat och att feromonerna nu är samlade i kroppen din!
Exakt, jag vill inte alls till någon stor arena. Det har inget med pandemin att göra, ingen skräck från den tiden alltså.
Bara det att stora arenor inte är mysiga 🙂
Kul med live konsert! Roligt att du hade möjlighet att åka!
Visst, och då Pyttis ligger så nära Lovisa.
Trevligt med live musik. Härligt gung där med Juha Tapio. Idag ställer jag upp på Glad Måndag igen http://www.nacka144.se
Tack för att du är med! Jag satte din blogg på länklistan av deltagare.
Den finns nu med här:
Att gå på konsert är så fint. Musiken blir verklig och man upplever det på annat sätt. Länge sedan jag var på något sådant.
Kramar från oss
Jag insåg också nu att det var länge sedan jag var på live-konsert.
Det är nog något vi behöver då och då, så länge vi orkar gå.
Kram!
Så roligt att du fick uppleva detta, se o höra din en idol live. Det var strongt gjort av honom att hålla igång 2h i ett kör. Tycker de flesta brukar klämma in en kaffepaus mellan timmarna.
Ja, många artister har pauser men Juha öste på 🙂