Alla dagar är vännernas dagar

… och idag är det också Askonsdag. Det får jag ta och googla för att komma ihåg vad det betyder 🙂

Utan att jag egentligen kände till det jag läste på annan plats på nätet: Askonsdagen inleder kyrkoårets fasta och det är en tid för bot och bättring, lugn och kontemplation, började jag faktiskt dagen lugnt med sådan meditation som passar mig.

I fastekalendern, som jag presenterade igår, står det att en mässa med musik, stillhet och gemenskap firas i kyrkan ikväll klockan 18. Jag går inte dit, eftersom jag i ärlighetens namn väljer herrarnas hockeymatch, kvartsfinalen mellan Finland och Schweiz.

Igår firade jag med två väninnor försenad Alla hjärtans dag. Vi brukar ge varandra små gåvor och som ni ser fick jag choklad i olika former och sköna sockor som med fördel kan användas nattetid, och en liten skumpa.

Min gåva till vännerna var rosa doftljus. Jag brukar säga att den som inte kan ha doftljus inomhus kan använda det på balkongen eller senare på ett bord utomhus. Dessutom gav jag dem en påse med praliner som hade smak av jordgubbe och Baileys likör.

Också i övrigt går dagen i vänskapens tecken då jag för en veckotidning ska skriva ett reportage om Glädje i vardagen, och där spelar en nära vänskap stor roll. Två personer som gör mycket tillsammans, idkar utomhusliv, stöttar varandra i livets alla skeden.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.