Tryck på hinttin

– Du måste irejsa det där som gick fel innan du sätter in nåt nytt.  Sedan är det bara att copipejsta. Och sejva förstås. Och bilden ska vara ärrgeebee.

– För helvete, nu har hon glömt att diitatscha och det går int att linka.

– Kom hit! Pärägräfs och käräktörs har försvunnit. Och var fanns smartkonnektsjönen?

Vi befinner oss på Helsingfors Dagblads redaktion.

– Om du int hittar färger som passar så tryck på hinttin.

Adrian gör en sväng via Jessicas arbetsstation. Hon rodnar när hon inser att hon och Malin blivit tagna på bar gärning för att spela Bejeweled Blitz på arbetstid.

–  Tyvärr är han inte inne just nu, säger Adrian och lägger en hand på Jessicas axel. Han hade nog inte haft nånting emot ett litet tryck.

(hint = tips i ett datorspel, hintti på finska = bög på svenska)

2 reaktioner på ”Tryck på hinttin

    1. Jag har inte tröttnat på BB, men kan nog konstatera att om man trycker ofta på hinttin så får man bara sämre och sämre startrutor
      allt har väl sin tid? och du kanske tycker du inte får så mycket nytt ut av BB, dvs man har väl nått sin topp? men statistikälskaren har ännu en del rekord att jaga 🙂

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.