För ganska länge sedan bokade Guuben och jag en kryssning mellan Helsingfors och Stockholm. Vad vi inte visste då var att vi hade bokat samma datum och samma fartyg som Den stora finlandssvenska kryssningen…
Hur ska detta sluta? Morjens Astrid, morjens Calle, morjens Mikaela! O sidu! Morjens Steffi! Nej, det går ju inte. En opartisk journalist kan inte åka med Svenska folkpartiets elit på kryssning!
En rubrik under kvällen är dessutom ”Mediernas makt”. Där kan jag ju inte visa nosen alls. Jag kanske omedvetet retar upp herr Wallin, och jag har hört att han kan bli ganska heitär.
Ett alternativ är förstås att jag medvetet retar upp nån koryfé och precis när han slänger ett glas rödvin i fejset på mig knäpper Guuben ett fotografi och så har vi ett fint scoop!

Hur i hela friden ska du lyckas vara tyst bland dessa personer? Gör som jag om sistones, gå och kolla på mumin-arne alligator-hevisaurusshowerna och ta natten sen.
Detta kan bli intressant.
Ska fundera på saken!
Gilla läget tycker jag. Tänk vad mycket information du kan få. som du sen kan ange som ”enligt mina källor” som SVT:s politiska reportrar brukar säga.
Okaj, jag jobbar på Vasabladet ännu en vecka så om du kollar med henne att det är okej så kan jag ta den till kontoret, så får hon hämta den från mitt skrivbord när hon har tid och möjlighet.
Nämen ett sådant sammanträffande! Kollar med Camilla!
Svar: Tack tack! Ja, intresse har jag ju verkligen 🙂