Återanvändning

En del av vårt lopptorgsbord. Vill du besöka det har det nummer 169.
En del av vårt lopptorgsbord. Vill du besöka det har det nummer 169.

I Lovisa har vi en stor lopptorgsmarknad som heter Loviisan Suurkirppis.
Där säljs nästan allt mellan himmel och jord. Kläder, skor, böcker, porslin, glas, möbler, elektronik – ja, lite vad som helst som folk vill bli av med. Sådant man inte behöver själv, men tycker är för fint att bara slänga bort.

Prissättningen är ju ett pillgöra, men när man väl kommit i gång går det av bara farten. Det är kul att se att sakerna får nya ägare, kanske kan göra någon glad. Man gör ju en miljögärning när man får gamla grejer i omlopp, eller hur?

8 reaktioner på ”Återanvändning

    1. Jo, det behöver rensas i hörnen ibland – mentalt sett är det bra att göra sig av med grejer tror jag. Men en del saker i dödsboet vi nu städar är så fina och väcker så många minnen…

    1. Då min morbror dog i januari, och hans sambo ganska fort därefter, blev det rätt mycket grejer som måste tömmas från ett hus. Samtidigt som vi städar, kastar saker, tar hem en del av dem och säljer en del dyker ju en massa minnen upp.

  1. Jag har hjälpt till att sälja på loppis till folk som jag känner. Bara det att de sticker. ja då får man stå där o sälja. men kul är det. kul att fynda ibland oxå.
    kram

    1. Ja, ibland blir det ju så tokigt att då man säljer och försöker bli av med grejer på loppisen, strosar man sedan också omkring och kollar andras bord och köper hem nåt IGEN 🙂

  2. Loppis är kul, både att köpa och sälja. Mitt hem består till större delen av loppisfynd. Tröttnar jag så är det billigt att byta ut sakerna 🙂

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.