Kan man bli kär i ett par skor?

Hade inte trott om mig själv att jag någonsin skulle köpa ett par Converse, men ack så dåligt jag kände mig själv :-D
Hade inte trott om mig själv att jag någonsin skulle köpa ett par Converse, men ack så dåligt jag kände mig själv 😀

Nej, jag har inte slutat älska min Guube 🙂

Men jag undrar ändå så där lite försynt. Kan man bli förälskad i ett par skor? Svara ni som vet.

Med handen på hjärtat kan jag nämligen säga att jag aldrig planerat köpa ett par äkta Converse. Jag har liksom aldrig suktat efter själva märket.

Men när jag såg de här vinterskorna på nätet kände jag direkt – de och jag hör ihop.

När jag sedan såg den fina lådan som fanns inne i paketet som kom med posten visste jag att den innehöll något riktigt fint. Och jag blev inte besviken. Materialet är helt fantastiskt.
Och kanske bäst av allt – skorna är sköna på fötterna också 🙂

(Ps. som en liten kuriositet kan jag nämna att Guuben ibland säger ”det är bra att vi har separat ekonomi” och ibland drar han till med den finlandssvenska sloganen ”fyrk finns”)

18 reaktioner på ”Kan man bli kär i ett par skor?

  1. Jodå, jag är förälskad i alla ECCO skor! De sitter som gjutna på mina fötter! Jag, som egentligen har hålfotsinlägg, behöver inte detta i Eccoskor!
    (Så hade vi också, separat när det gällde klädköp) smart.

  2. Jag har samma ”problem” som GeddFish, jag älskar Ecco-skor. Förra paret, som tyvärr blev utslitet i fjol köpte jag dessförinnan i ”stan” (Stockholm) för tio år sedan. Nu har jag ett nytt par, som ser exakt ut på samma sätt. En bridgespelare undrade härförleden – byter du aldrig skor+ (Stort skratt).

  3. Jag har aldrig varit en sko-tjej, men jag har lyckats bli förälskad i en jacka och om det är möjligt så måste det vara möjligt att bli förälskad i skor också!

      1. Haha, ja egentligen känns det väldigt materialistiskt men på samma gång så är det ju nästan som äkta kärlek när du väl finner den där perfekta jackan eller liknande. Vad gör samhället med oss egentligen?
        Haha

      2. Jag tror inte det är fel att gilla saker men om man inte kan avstå från sådana alls är det väl inte så bra. Tillsvidare klarar jag av att rensa i skåpen, slänga, ge bort, sälja på loppis 🙂

  4. HAHAHA- underbart! NEJ, jag tror inte att jag skulle kunna bli det, men många kompisar blir det väldigt lätt!
    Men man ska väl aldrig säga aldrig!
    ha en fin tisdag!

  5. Klart att man kan bli kär i ett par skor! Jag har varit så kär i en speciell Ecco-modell att jag nyligen köpte mitt femte par av samma sort. Tala om slitstark kärlek. 🙂
    Dina är riktigt snygga! Skulle jag faktiskt också kunna tänka mig, om jag behövde nya vinterskor.

    1. Många skor är ju oftast som mest bekväma då de håller på att bli totalt utslitna 🙂
      Fint om man någon gång hittar skor som man inte tvingas gå in (och få skavsår med) innan de är bekväma.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.