Dörrar till hemliga världar

I Lovisa hittar man på allt möjligt. Eller idén är inte helt och hållet ny, men det är kul att småfolkets dörrar hittat också hit.
Den som vill veta mer om dörrarna kan läsa min artikel om dem HÄR.

Vill du gå en runda och hitta alla dörrar får du mera information HÄR.

Tanken är att de som får syn på dörrarna ska fantisera om världarna som finns där bakom.

Vill inte avslöja var jag hittat dörrarna om du vill leta rätt på dem själv.
Vill inte avslöja var jag hittat dörrarna om du vill leta rätt på dem själv.
Du som känner Lovisa kan säkert räkna ut var den här skylten finns.
Du som känner Lovisa kan säkert räkna ut var den här dörren finns.
Lite suddig bild, fokus kom inte på dörren :-)
Lite suddig bild, fokus kom inte på dörren 🙂

28 reaktioner på ”Dörrar till hemliga världar

      1. Jag ser framemot dem, för det är en sån fantastisk idé. Du får berätta också hur den kom till, vem är själen bakom de där minidörrarna.

      2. Jag tror att en del av bakgrunden fanns i min artikel som jag länkade till. Här i Lovisa är det en förening och några entusiaster i den som fått idén förverkligad i vår stad.

      3. Lata mig. Jag kollade den första länken men hittade inte det jag letade efter men jag kollade aldrig den andra länken. Vad jobbig jag är idag.
        Inget att göra tror jag jag går hem nu.

      4. Heh! Du är inte jobbig – vem orkar nu egentligen läsa långa inlägg och artiklar och andra webbsidor jag länkar till 🙂 Jag gör det bara OM det skulle finnas någon som vill veta mer – så behöver jag själv inte skriva ut allt.

  1. Vilken underbar idé. Har tipsat turistbyrån här. Hoppas de snappar upp den. Skulle passa perfekt här i Valdemarsvik.

      1. Ja, det har man- det räcker och blir till och med över! 😉

    1. Precis! Och det finns många olika dörrar så det blir många sagor.
      En skrivtävling har också utlysts, människor får berätta vilka tankar dörrarna väcker.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.