Jag fick inte med hela hotellets namn då jag fotograferade där med mobilen inför ett föreningsmöte förra veckan.
Men jag tyckte det blev lite kul när det på andra bilden står Gerby, för det finns en gård i Östnyland i gamla Pernå kommun som heter Gerby gård.


Vaknade kvart i sju i dag, det är ju ljust ute redan då. Nu var det första gången på en vecka som sömnen inte avbröts av hostattacker och jag har kunnat sova i vågrätt läge de två senaste nätterna. Så medicinerna tycks hjälpa 🙂
Lars Keplers ”Kaninjägaren” läser jag slut i dag och efter det säljer jag den inbundna boken för tio euro till den som först hör av sig. Helst önskar jag förstås att du kan avhämta boken i Lovisa, annars tillkommer postkostnader, och boken väger en hel del. Så den lösningen känns inte lönsam.
Kul med bokstäverna! Trots mitt deckarintresse så har jag inte läst något av dessa författare. Jag började med den första men kände sen att det inte var något för mig.
Hoppas att solen skiner hos dig också!
Jag har läst alla nu, tyckte Paganinikontraktet var bäst – alla är medryckande, skickligt skrivna, detaljerade, men som sagt – alldeles för våldsamma och smått sjuka ju fler böcker kommer.
Verkligen fint fotograferad hotellskylt och färgerna piggar upp-
Av Keplers böcker har jag läst Paganinikontraktet som jag tyckte var bra men det har inte bliit fler. Inte ännu. Men visst är de både våldsamma och välskrivna.
Det finns så mycket att läsa och jag har just nu andra författare som konkurrerar.
Skönt att du mår bättre och hoppas hostan nu lämnar dig.
Trevlig helg!
Tack för hälsningen!
Jag tror också att jag ska välja någon mindre våldsam bok nästa gång.
Kram!
Önskar dig fortsatt god bättring. Här har solen lyst hela eftermiddan. Dags att lämna bloggeriet en stund och gå ut och kolla om det kanske börjat komma upp något i trädgården. All snön är borta nu.
Ellington
Oj, vad skönt om snön skulle försvinna och krokusarna komma upp. Det har lovats sol till helgen så vem vet vad som händer här då?
Idag stack krokusarna upp här. De var fint. Och tre starar satt och sjöng för full hals uppe i den stora asken. Snön är helt borta nu.
Åh, så härligt att ni redan är så långt med våren ❤
Absolut ÄLSKAR dessa bokstäver på väggen! Man blir glad av dom och de är riktigt fräcka! Köpte ju boken för några veckor sedan på bokrean, å där kostade den sju Euro. Så jag tycker den är aningen dyr, speciellt då du hostat och snörvlat på den;-)
Hahaa – då var den billig i Sverige. När jag köpte den kostade den 260 kronor, alltså 26 euro, men jag får den såld för 10 här 🙂
Gillar att bokstäverna har olika mönster och storlek. Verkligen en fin vägg. Deckare är inte min grej. Däremot slukar jag allt annat. Både som fysisk bok och ljudböcker.
Jag tror nog att jag måste börja hålla mig till mindre våldsamma böcker jag också 🙂
Gerby ligger ju norrom Vasa, hör väl till Vasa nuförtiden, Strömsö ligger också där i närheten – – ja, jag är inte så bekant med Vasas geografi mera, staden har vuxit åt alla håll sen den var ”stan” för mig… Men Gerby finns där! Har aldrig kommit att tänka på De-Gerby under alla mina år här… Kunde ju bli något häftigt…
Ja, det finns säkert många Gerby-platser i Finland – jag tänkte på Gerby gård i Pernå.
Och ordlekar är kul, det vet ju du Ordodlaren 🙂