… fastän det kanske ser ut så 🙂 Nej, men jag har ett stort flytta-möbler-projekt på gång. Och då leder det ena till det andra. Samtidigt kollar jag genom alla papper och prylar och en del slängs, annat ges bort.

Jag tömde min Billyhylla från Ikea. Den får ett nytt hem, tyckte inte den passade i mitt sovrum.
När jag var hos massören i går ledde det besöket i sin tur till att jag måste köpa ett nytt datorbord. Inte länge sedan jag köpte det här… men bordet är inte höj- och sänkbart, tyvärr… och det är FÖR högt för mig. Hjälper inte att höja stolen så högt det går, eller att ta hjälp av fotstöd… Så efter påsk kommer ett ergonomiskt bord, som jag faktiskt fick för 42 euro.

När den här hyllan har åkt ut flyttas en annan möbel hit. På den plats där den möbeln stått får gamla datorbordet stå, men det kan jag flytta först då det nya anlänt.
Jag har många idéer nu om hur jag placerar om växter och de möbler jag har. Sakta men säkert får jag en mer enhetlig stil i de färger och de material jag själv gillar mest. Ett par veckor efter påsk får ni troligen se bilder på hur slutresultatet blev.
Du är driftig och slutligen får du det som du trivs med. Rom byggdes inte på en dag.
Heja dig! Glad Påsk! ❤
Tack för din support nu, och för den du gett genom åren vi känt varandra. Ja, allt måste få ta sin tid och nu känns det bra att bli av med ännu mer grejer, hyllan kom ju från ex-makens hem och han ville inte ha den tillbaka, så då ger jag bort den 🙂
Glad påsk!
Det blir säkert jättefint när du är färdig ta det lugnt bara.. Vilken söt liten väska som är med på bilden jag hade något liknande en gång i tiden.. ha en fin skärtorsdag nu och se upp för alla häxor som är ute och far idag..
Väskan hör till sakerna jag inte ger bort – har fått den av min syster, den är en kär grej med mycket symbolvärde ❤
Bokhyllor är väldigt praktiska men jag klarar liksom inte av att ha så höga möbler i mitt hem. Det är som det stjäl rymd. Enda undantaget är vitrinskåpet som är ca 170 cm.
Men som förvaringsmöbel är bokhyllan fantastisk.
Ja, den här stal rymd, den var två meter hög.
Jo – bokhyllor är bra förvaringsplats.
Nu går den här till ett hem där det finns barn och leksaker, spel, böcker.
Jag i min tur vill inte ha saker som inte används, och jag har tänkt klara mig med en lägre möbel 🙂
Härligt att få göra precis som man vill! Ut med det som inte passar och in med bra grejer!
Ha en bra fortsättning på dagen!
Ja, det känns skönt då något jag inte tycker passar hos mig kommer väl till pass hos en barnfamilj – dessutom gratis – winwinsituation för alla!
Kikar in och önskar dig en riktigt God o Glad Påsk..Haé Kram.
Så roligt att höra från dig farfar Hebbe!
Ska titta in hos dig nu också.
Glad påsk!
Billyhyllan är nog en av IKEAS största succéer Vi har en sån hemma också
Glad Påsk!
Ja, den har gett mig och ex-maken mycket, vi hade en stor helhet av dem. Men nu blåser nya inredningsvindar hos mig och hyllan fick som sagt ett fint nytt hem hos en liten kille 🙂
Glad påsk!
skönt att ta det i lugn takt. 🙂
Ja, det är ett måste – jag vill inte stressa, men ändå få det gjort 🙂
En flytt igen hade nog inte varit roligt. Tur att bara Billy flyttar. Det blir nog bra till slut och exakt som du vill ha det. 😀
Egentligen tänker jag ändå på en flytt – inte att jag SKA flytta men om jag måste göra det en dag, då ska det minsann gå smidigt 🙂