
Tittade på Bingolottos nyårs-uppesittarkväll och lite hockey då Finlands U20-juniorer mötte USA i grundserien i VM. Orkade ändå inte se matchen till slut.
Sedan gick jag ut på balkongen för att försöka få bilder av ”de pengar som brändes upp i grannskapet” – för att citera en väninna.

Det här med raketer delar folks åsikter. Det märkte jag då jag i Nya Östis Facebookgrupp delade en länk till artikeln om nyårsfirandet på Skeppsbron. På FB kom det flera åsikter för och emot fyrverkerier. De som ogillar sättet att fira har djur som är rädda för smällarna, och andra tycker att vi borde tänka mer på miljön eftersom raketer skräpar ner och innehåller kemikalier.
Jag brände inga fyrverkeripjäser i år. Glömde till och med att bränna de sista tomteblossen… 😀



Det är inte något jag gillar. Har sett vad som händer med raketer på villovägar och skador vid ovarsamhet. Dessutom mår många djur dåligt inte bara hundar.
Ha en bra fortsättning på 2018
Ja, många onödiga olyckor har skett genom ovarsamhet med raketer… 😦
God fortsättning på nya året!
Man ska nog ha en väldigt bra kamera med stativ om man ska få några bra bilder av nyårsraketer. Jag såg några på långt håll, men det var aldrig aktuellt att ens göra något försök att fota dem.
Ha en god fortsättning på 2018!
Kram, Ingrid
Försöka duger ju – sedan får man bara vara nöjd med resultatet 🙂
Inga höga krav här, roligt ska det vara!
Kram och gott nytt år!
Tycker ändå du lyckades riktigt bra . det är jättesvårt att få perfekta bilder!
De enda raketer och fyrverkerier vi såg här var de som visades på tv 🙂
Tack!
Ja, dom höll ju på så pass länge att jag kunde testa olika inställningar på systemkameran.
Lite mörkt var det bara där på balkongen 😀
Gott Nytt År Carita!
– Jag såg matchen till slut , då det var 4-4 och sista minuterna var kvar så klart fick USA mål FIN-USA 4-5 så det harmade nog så. Annars så bra match.
Ja, visst grämer sådana där förluster… Men bra match!
Och nu fick jag höra resultatet 😀
Gott nytt år Ninni!
Kan säga att dina bilder är betydligt mera lyckade än de jag tog av fyrverkerierna i natt. Å vilka härliga specialeffekter du lyckades med. Coolt! Till min ursäkt kan jag säga att det ösregnade här;-)
Ja, och då ville du inte gå ut kan jag tänka – jag gick ju inte heller längre ut än på balkongen 🙂
Tycker att dina ”misslyckade” bilder är bäst. Så kul med reflektioner och härliga effekter. Här fanns, tack och lov, inget att se och höra.
Jag hade nog massor av misslyckade bilder som såg roliga ut 😀
De är ju bäst. 🙂
God fortsättning Carita! Hoppas att du får en ännu bättre år än det förra var. 🙂
Kram! 🙂
Tack Antonia!
2017 var riktigt bra, alltid händer det ju saker som gör en ledsen och besviken – men jag är också tacksam över mycket.
Kram!