Skyltsöndag, den 19 augusti 2018

Den här skylten finns utanför ingången till Borgå sjukhus där vi var några gånger under veckan som gick.
Jag har aldrig rökt, mer än några paket på fester i min ungdom, så jag behöver aldrig tänka på det där att klämma in rökpauser i vardagen.

Skyltsöndag förvaltas av bloggaren BP och här finns länkar till andra skyltare.

8 reaktioner på ”Skyltsöndag, den 19 augusti 2018

  1. Snart är vi rökare utrökta;-) Det visar tummen upp på skylten. Skylten är betydligt roligare utformad än de vanliga Rökning förbjuden skyltarna här tycker jag. Sedan kunde jag ju inte låta bli att testa om man kan hålla en cigg på sättet som skylten visar. Kan berätta att det är i stort sett omöjligt;-) Så jag tycker att skylten är rolig:-)

    Tusen tack för att du är med i Skyltsöndag. Stort tack för länken också:-)

  2. Förr i världen hade vi också såna skyltar i Sverige. Numera finns inga rökomr´åden längre, det verkar vara totalförbud, även utanför sjukhus. Minns den gamla goda tiden då man bara tog sin droppställning o traskade iväg till rökrummet på samma plan. Senare blev det att ta hissen till en viss våning där det fanns ett rökrum, sen blev vi hänvisade till trappuppgången och till sist utanför portarna. Men se där fick man ju inte stå o bolma när sjuka människor skulle passera…så ja, skönt att man lyckats sluta. Hoppas det går framåt med din mamma!”

    1. Ja, det blir allt fler förbud här också – därför tacksam för att jag inte röker.
      Fint att du lyckats sluta också – det gör livet enklare – inte för att vi vet om vi lever längre än om vi inte skulle röka, men enklare blir det 🙂
      Tack för din hälsning och din omtanke då det gäller min mamma ❤

  3. För att vara en förbudsskylt så är den riktigt kul!
    Jag var dum nog att börja röka i vuxen ålder … men klok nog att sluta för för 12 är sedan 🙂

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.