23 nätter kvar till julafton

Månadsbilden i december på kalendern av Minna L. Immonen.

Nedräkningen till julafton kan börja.
Jag tycker om julhelgen eftersom jag åtminstone i dag inbillar mig att den kan bjuda mig på några lite lugnare dagar.
Men jag pyntar inte till jul. Byter inte gardiner, sätter inte fram prydnader (eventuellt en riktigt gammal tomte som hängt med sedan 1960-talet).

Har inga adventsstakar, inga ljusslingor, inga borddukar med julmönster osv. Däremot många levande ljus.

Tro inte att jag är en julhatare, för det är jag absolut inte.
Jag lyssnar till exempel gärna på julsånger nu från och med första advent.

Julen är en högtid som är full av olika förväntningar. Alla kan inte infrias.
Just nu går många och väntar på julen, andra känner oro inför helgen.

Min önskan är att de drygt tre veckor som återstår till julafton kunde vara fyllda av lugn, dofter, minnen, smaker… bara goda saker… men så enkelt är det ju inte.

12 reaktioner på ”23 nätter kvar till julafton

  1. Julen är en komplicerad högtid. Jag älskar julpynt men bryr mej inte om övrigt firande. När jag jobbade var det lite extra ledighet.
    Kram

  2. Kalenderbilden är ju hur söt som helst:-) Du och jag är ju helt olika personer, i vanliga fall alltså. Men vad gäller jul och allt ståhej runt kring så är vi helt överens. Bara självaste tanken att plocka fram ljusstaken år efter år, pynta med samma grejer i evigheter och sedan plocka ned allt igen har jag/vi faktiskt aldrig gjort. Hatar heller inte julen, men avstår från alla ”måsten” och all stress som den verkar medföra för så många.
    Kommer dock att köpa en julstjärna imorgon. Den brukar ha en livslängd på några dagar här;-). Julmaten däremot vill jag inte vara utan. En jul utan hemlagad skinka och lutfisk är liksom ingen ju för mig. Det gäller lutfisken alltså. Skinkan skulle jag kanske klara mig utan;-)

    1. Vi är olika i mycket kära BP ❤ Men vi är också lika i mycket 🙂
      Olika "måsten" har jag länge velat slippa och julmat, den finska med kålrotslåda, morotslåda, potatislåda… nej tack! Ingen lutfisk heller.
      Hellre då köttbullar som är vanliga på julbordet i Sverige. Jullimpa för en brödälskare behövs förstås 🙂
      Levande ljus, någon julblomma som hyacint eller julstjärna går också bra!

  3. Jag sätter upp några ljusslingor, ifall jag skulle få besök, och för att inte avvika för mycket. Själva helgen firar jag inte, och redan första mellandagen åker allt ner i sina lådor igen.
    Svante

    1. Jag skulle inte bry mig om att fira heller, men för mamma är det viktigare att vi kommer samman. Släkten är liten, och det är ok för mig med vissa traditioner.
      T.ex. gravljus till kyrkogårdarna.
      Lite julmusik, något julprogram på tv, levande ljus och lediga timmar då jag kan slappa lite räcker bra för mig.

  4. Tack för påminnelse om vila och lugn – något jag anammar den här månaden äntligen. Läser böcker, tänder ljus. Går långa promenader. Kram!

    1. Jag försöker få lugn och ro in i min kalender fastän det alltid finns mycket jobb då en tidning ska ut regelbundet.
      Litteratur, levande ljus och promenader låter toppen!
      Kram!

  5. Numer firar vi väldigt lugnt … inte mycket pynt och inte så mycket julmat … julklappar till barnbarnen och till ”julspelet” och alla julaftnar firas hemma hos äldste sonen och barnbarnen.
    kram

  6. Är ingen vän av julpynt heller. Det är bara några få saker jag tar fram. Egentligen mer som minne än allt annat. Men många levande ljus hela den mörka årstiden. Kram!

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.