Besökte några öppna julhem i dag. Tog ganska många bilder så jag delar upp dem på åtminstone två inlägg.
Nästan alla julhem är öppna också 8–9 december, men inte de i Strömfors. Bilder och tidtabell hittas här.

I går hade vi ingen snö då julhemmen höll öppet, men på kvällen började det snöa och i dag var vår värld vackert vit ❤

Varje gång man kommer in i Vackerbacka (under Lovisa Historiska Hus i augusti eller till jul) har sovrummet stylats om. Det är alltid lika spännande att se hur 🙂




Finns det plats för människor i det vardagsrummet? Ser ut att vara svårt att röra sig där utan att knuffa till saker, och ting.
Svante
Där finns gott om plats 🙂 Soffan är helt i min stil.
Så mysigt hus och de gamla fönstren i sovrummet är härliga. Har fått ett av en väninna och det ät tillverkat slutet 1800 talet. Har satt dit spegelglas och har det som hallspegel.
❄❄❄Vill också ha snö.
Många använder gamla fönster på nya, kreativa sätt. Ramar in foton i sådana eller använder som spegel osv.
Jag misstänker att snön regnar bort senast på onsdag då +5 utlovats 😦
Så mysigt det ser ut.
Ja, det är mysig stämning i alla hus – många av dem som har öppnat sina hem har gjort enorma förberedelser, bakat, pyntat osv.
Vackert här också – att titta på, men inte att äga. Eller jo, huset tar jag gärna men inte alla pryttlar. Tänker som vanligt på min lathet och oviljan att städa eller damma av;-)
Adventskalendern är verkligen annorlunda. Den gillar jag skarpt.
Samma här – jag njuter av att besöka hem där andra pyntat, där det doftar jul.
Men jag gör inte så mycket sånt hemma :-)… för att inte säga, inget alls.
Snyggt! Bäst tycker jag ändå om julkalendern som man kan äta upp. Bra timing att allt blev vackert vitt.
Jag gillade också julkalendern skarpt 🙂
Vilken rolig grej att ha sådana hus som man kan gå in i och fina var dom allihop så jag förstår att det var kul att se dom
Evenemanget har vuxit med åren, många kommer från andra städer för att fina julstämning och shoppa i Lovisa ❤
Tack för alla fina bilder Carita!
Mysigt.
♥
Fint om de gläder dig ❤
Tack och kram!