Hittade i går en snygg förvaringsburk för bröd, helt i min smak. Nu får de trälådor med nät som stått här tidigare fylla en annan funktion på ett annat håll i mitt hem.
Här förvaras frukostbrödet. I Muminaskarna finns bland annat surskorpor, det som troligen i Sverige kallas Finncrisp efter ett av varumärkena?
I dag gör jag bara trevliga saker här hemma, sådant som faller mig in för stunden. Lite plock här och där i vrårna, och så ska jag läsa vänners bloggar ❤
Snyggt, kan inte leva utan Finncrisp med kummin 🙂
Finncrisp med krämig vitmögelost – nam 🙂
Jag har en förvaringsburk liknande din, och den använder jag till att ta ut askan från vedspisen.
Svante
Inte en burk med Mumin för askan, hoppas jag 😀
Nej! En stor brödburk jag hittade i källaren i huset i Kårböle. Jag har ingenting saker, som har med Mumin att göra.
Svante
Du borde nog få någon liten Mumin-grej till ditt hus! 🙂
Jag är inne i den åldern då man ska avveckla prylar, och inte skaffa nya, som man inte får ta med sig.
Svante
Jag avvecklar också fastän det kanske inte verkar så 🙂 Jag vill ha enhetlig stil och har gett bort möbler som jag tycker inte passar in och köpt nytt.
Samma med mattor, somliga slits ju – men nytt in – gammal ut = tankegången.
Jag skaffar inget nytt, om jag kan laga det jag redan har. Det enda jag kanske måste införskaffa är en ny dator. Den jag har är 11 år gammal, med Windows 7 pro jag byggde den själv.
Svante
Wau! Att bygga en dator själv!
Jag har Win7 på min bordsdator men köpte en bärbar med Win10 nyss, behövs som reserv och bra att kunna ta med sig då och då.
Windows slutar med support, och uppdateringar från den 14 januari, för Windows 7. Undrar hur länge man kan använda det programmet efter detta. Det var inga problem att bygga den själv, däremot skar man sig i händerna på alla vassa komponenter. Jag kommer inte att bygga någon mer själv.
Svante
Svante.
Jag trodde att de slutade med supporten för länge sedan.
Nå, jag använder den så länge det går 😀
Det blir jag tvungen att göra också, för jag har ingen lust att köpa en massa nya program, installera dem, och försöka lära sig dem också. Inget är ju sig likt numera.
Svante
Nej, det kommer hela tiden nya grejer och sånt man behöver lära sig om man vill hänga med.
Det är inte roligt att hänga med längre.
Svante
Vi ska inte ge oss så lätt, det finns ju ingen ättestupa mer 🙄😂
Det finns en alldeles utanför Kårböle, men ingen håller stigen dit röjd. Vi får hålla tillgodo med sjukvården.
Svante
Fin burk! Det är roligt att förnya lite då och då.
Kram Ingrid
Ja, här behövdes lite uppsnyggning 🙂
Gillar brödburken den hade passat hos mej. Gillar också finnkrips med mögelost.
Kram
Vi både gillar och ogillar många samma saker och göromål 🙂
Kram!
Ser snyggt ut.
Tack! Jag vill ha ordning och reda 🙂
Den där var riktigt snygg Carita!
Ja, tack – det tycker jag med 🙂
Jädrans snygg brödburk! Var springer man fast sådana – även om vi har en annan lösning för brödvaror, men är man nyfiken av sig så… Äh, du behöver inte svara… God Jul!
Finns / eller fanns – på S-Market i Lovisa. I svart eller i vitt.
God jul!
Snygga lådor.
Kram!
Den större plåt-Mumin-lådan har jag fått som gåva.
Brödlådan föll jag för direkt häromdan 🙂
Snyggt. Ordning och reda.
Ja, då man ibland har kaos omkring sig är det viktigt, åtminstone för mig, att ha ordning hemma 🙂
Och jag försöker att skapa ordning. 😤
Det är alltid bra då man ens försöker 😀
Blir säkert bra nån dag!
Jag jobbar på det. Jag jobbar på det.
Tummen upp för det 🙂