Flowers on Fridays, del 31

Bilden togs hos Villa Armas i början av augusti då Öppna trädgårdar-evenemanget arrangerades i Lovisa. Gäller att passa på att fotografera både planterade och vilda blommor nu om jag vill ha sådana på lager till hösten och vintern.

Jag har laddat ner Google Lens till telefonen och redan fått hjälp med mycket via appen. Igår fick jag veta att en fågel som Pia hade fotograferat var en strandpipare. Den här blomman torde, enligt Google Lens, höra till släktet Zinnia violacea (Common zinnia). En art av korgblommiga växter med ursprung i Mexiko. Aj tusan vad man lär sig! 🤣😎👏

Dagens utmaning hos Orsakullan är: Djur är något som…
Ja, djur är något som väcker känslor hos mig, så gott som alltid positiva. Jag gillar hundar lite mer än katter, men det betyder inte att jag ogillar katter. Jag bara inte förstår mig på katter alla gånger. Hundar känns mer tillgivna 🤗 Alla djur har sina personligheter.

Annars har jag jobbat på förmiddagen. I första hand är det planeringsarbete för nästa tidning. Det jobbet tar ju aldrig slut. Det blir minst ett femtiotal mejl varje vardag, ibland mer. Jag är ändå mycket tacksam för att jag har just detta jobb och att så gott som allt kan skötas på distans, från mitt eget hem.


På torsdag och fredag sköter jag också mycket administrativt jobb.
Senare i dag ska jag städa. Det har blivit lagt på undantag allt för länge…

Vädret är nu varierande. Både sol och moln, lagom svalt kring +17 grader. Då och då kommer en regnskur.

Trevlig fredag till er alla!

4 reaktioner på ”Flowers on Fridays, del 31

  1. Läckert foto!
    Google Lens har jag aldrig hört talas om. Det ska jag googla. Fotar iofs sällan med mobilen men ändå.
    Kan inte påstå att jag är ett fan av djur. Enda djuren jag gillar är sköldpaddor. De biter inte, tappar inte päls, behöver inget specialfoder och skiter inte ned;-)

    1. Kul med din beskrivning av sköldpaddan 🙂 Visste inte att du inte nästan alls är fan av djur.
      Men gillar att vi alla är så olika och att man lär sig av varandra, mycket acceptans också.
      Kolla Google Lens – mycket intressant!

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.