
Skyltsöndag är en av många roliga utmaningar här i bloggosfären. Vem som helst kan vara med, och länkar till flera skyltare hittar ni hos min bloggvän BP.
Jag har ännu många bilder kvar från evenemanget Lovisa Historiska Hus. Visar kanske ytterligare några i kväll. Resten portioneras ut under veckan som kommer 🙂
Fyndigt skyltat, gillas 😀
Ha det gott, här är lite sol nu, tacksamt!
Tacksam här också för +19, både sol och moln, inget regn.
Visst är det smart med en skylt som visar hur området kommer att se ut i framtiden. Å det roliga är ofta att skyltarna som är gjorda i lämpliga dataprogram visar betydligt finare resultat än verkligheten. Eller som min man brukar säga -… men det såg bra ut på ritningen;-)
Tusen tack för länken och en toppen skylt:)
Ja, det förskönas troligen en aning här. Eller man visar det såsom man önskar att det ska se ut.
Men skylten på just det där stället passade bra 🙂
Snygg skylt, även om jag har svårt att förstå varför i fridens namn man måste bygga flytande hus i en stad (och land) där det knappast finns brist på tomtmark… Då jag en gång frågade ifall man kan bygga ett båthus, fick jag svaret, att det går bra (om man har byggrätt kvar), men det måste byggas 40 m (!) från stranden, alltså BÅThus🙄 att sådana är bestämmelserna, kanske de nu ändrat 😏 Men det har förstås inget med den eleganta skylten att göra….
Hahaa – det där med båthus 40 meter från stranden var ju lite kul!
Ja, kanske bestämmelserna är annorlunda i dag.
Jag ser ändå fram emot bostadsmässan, spännande tider!
Jo, man får ju hoppas att det medför ett uppsving för sympatiska Lovisa, trots vissa tokiga bestämmelser där tycks råda…ibland😏
Bra skylt för Bostadsmässan. Kan var svårt att visualisera annars. Har Lovisa varit värd för denna omkring resande mässa förut? 🤔
Nej, Lovisa har aldrig haft bostadsmässa. Och Lovisa är en av de minsta orterna som fått den 🙂