
Idag firar vi lucia, såväl i Finland som i Sverige. Den här bilden är från en bildbank, då den behövdes som illustration inför den direktsändning som görs från Lovisa kyrka ikväll klockan 18. Länken till det evenemanget sätter jag ut på sajten nyaostis.fi senare i dag. Vet inte om den går att se på från Sverige, men försöka duger, för det är en sändning via Youtube.
Någon Lucia fick jag aldrig vara, liten och mörkhårig som jag var, platsade jag inte, men jag fick vara tärna, för jag sjöng bra.
Ha en fin Luciadag!
Kram, Ingrid
De flesta får vara tärnor då bara en kan vara lucia.
Jag har varken varit det ena eller det andra 🙂
Men traditionen är fin.
Kram!
Vackert med levande ljus.
Kramar från oss
Ja, det är fint. Kram!
Jo då, det gick att se kören, även om bilden var nästintill svart. Men ljudet var det inget fel på. Sedan undrar jag om folk tog kontanter med sig till insamlingen, nåt som skulle vara helt omöjligt här. Ingen har kvar kontanter, tyvärr.
Ja, många lämnade slantar och sedlar i insamlingsbössorna. Sedan kan man betala direkt till kontot, numret syns i sändningen.
Luciaföljet kom in i bild först efter cirka tio minuter.