Glad måndag! 22-01-2024

Här ser det redan ut att vara lite vår på gång. Inge Lööks gummor sandar dock framför postlådorna så att brevbäraren inte ska halka 🙂 Och bra går det då den ena håller i skottkärran och den andra sitter där bredbent och sköter arbetet.

Måndagen har ofta ett oförtjänt dåligt rykte. Måndagar kan vara lika bra och glada dagar, eller sorgsna och tunga, som vilka andra dagar som helst.

Vill du vara med i Glad måndag och komma med på listan av skribenter/bloggare, skriv en kommentar här till mig. Listan på dem som redan är med, alla måndagar, eller sporadiskt, finns HÄR.

16 reaktioner på ”Glad måndag! 22-01-2024

  1. Jag gillar de här gummorna och alla andra bilder som den här målaren gör. Så glada och av gamla tanter i min ålder. 36 grader kallt i en hel vecka håller på att ta knäcken på mig och nu när det äntligen blir lite mindre så börjar det toksnöa något alldeles hemskt och blåsa så nu är jag insnöad och jag som tänkt fara och handla mat idag. Bara att glömma.

    1. Usch ja, det har varit och kommer väl också att vara – en lång tung vinter. Vi har inte haft -36 men några perioder med flera dagar kring -22.
      I dag blev det plusgrader, underkylt regn, blåst, genomgrått och vått. Inte klokt… och många deppar nog nu. Å andra sidan, inga bomber, inget krig, ingen svält, inte +50 grader och bränder. Alla önskar ju att vädret skulle vara lagom. Jag gick inte heller till affären i dag, nytt försök imorgon.
      Kram!

  2. Inge Lööks gummor blir man alltid riktigt glad av. Och gummorna verkar uppskatta riktiga brev, som skickas med posten:-)

  3. Synd att gummorna inte kom förbi här. Efter mycket snö fick vi plusgrader. Vattnet står en upp till vaderna och när de äntligen skrapade bort allt var en isplatta kvar att gå på. Kunde inte ens åka och handla. Flera gator var avspärrade.
    Det som inte görs på måndag, görs på tisdag helt enkelt 😄

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.