I löööv you, och snart är det jul

Lönnlöv är vackra. Så fina att jag ville ta in ett par som hade fastnat på bilen och föreviga dem på bild.

Jag har börjat tycka mer om hösten än jag gjorde tidigare. Inte för att en dag som denna med ihållande regn och bara +10 grader är något jag precis älskar, men hösten har sina fina sidor.

Och vips är det jul!

Vi hade en skribentträff med Nya Östis i dag och där talades det redan lite om kommande julnummer. Allt ska förberedas i tid, för då slipper vi ju stressa i sista minuten.

Jag har förståelse för dem som inte vill se tomtar i affärerna redan nu innan Halloween är över, och all julchoklad, adventskalendern med mera, kunde butikerna vänta med.

Men julmagasin och tidningar som ger oss tips på vad vi kan pyssla med, handarbeta, baka eller fixa till julklappar (om vi vill ge bort sådana) – behöver ju finnas i hyllorna redan nu. Så jag har naturligtvis köpts Allers Julmagasin. Höstmagasinet har jag redan avnjutit.

Och så över till dagens alla frågor. Först Elisamatildas Fem som har temat ENKELT.

Vad längtar du efter?
Även om hösten är mysig och vintern må få komma, så jag längtar alltid efter våren.

Vad kan du gärna göra om och om igen?
Elda genom hela hösten och vintern.

Vad kan du lätt hoppa över?
Hemska nyheter och allt AI-skit på nätet.

Vad är det lataste du gjort den här veckan?
Tycker själv inte att jag är lat överlag, men till lättjan hör att välja datorspel framom något hushållsarbete 😀

Vad är alltid ett bra val?
Att veta vem man ska rösta på i ett val 😉

Och så ”31 days of October gratitude”, What everyday comfort are you thankful for?
Rinnande varmt vatten från kranen.

16 reaktioner på ”I löööv you, och snart är det jul”

  1. Ja världsläget skulle man egentligen vilja hoppa över, den svenska inrikespolitiken också … våren lär vi väl få vänta på ett tag till men när det väl är dags är det enormt välkommen! Ha en fin helg!

  2. Jag gillar också lönnlöv…stora och färggranna och man kan göra en hel del med dem (pyssla m barn och rulla dem till rosor) också lätta att samla ihop på hösten med räfsa el lövblåsare.
    De svaren kunde jag också skriva under på 😊
    Trevlig Fredagkväll och helg!

  3. Jag kollade inte senast jag var på Coop, men jag misstänker att julmagasinen har kommit fram där också.

    Ha en fin helg!

  4. visst längtar en efter våren! och snart ska vi också börja elda i kakelugnen. och visst vet en sällan vem en ska välja att rösta på. trevlig helg!

  5. Det är bara hälsosamt att stänga av nyheterna från och till. Jo men visst behöver man hålla sig a jour med världsläget, men pauser från eländet behövs!
    Alla har hobbyer och de behöver inte ses som ngn lättja. Själv skulle jag aldrig drömma om att spela dator spel, samtidigt som du inte har ngt intresse för stickning. 😂
    I mina tankar är julen ännu väldigt långt borta. Speciellt eftersom det har lovats nästan +30 grader både under lördagen och söndagen! I oktober?! Varmt även för dessa sydligare breddgrader.
    Trevlig helg och njut av höstens vackra färger. Gula blad kan te sig väldigt vackra mot en mörkgrå himmel. 🍁🍂😊

    1. Precis – jag kollar nyheterna ungefär en gång per dag – det räcker. Mest elände är det ju nuförtiden, spekulationer osv. Tyvärr vet jag inte alltid vad jag ska tro på…
      Jo, där är vi nog helt olika – jag får avkoppling via datorspel, medan du får det med stickningen. Handarbete skulle få mig att tappa nerverna totalt 😀
      Oj så varmt och skönt ni får det! Skulle inte ha något emot några dagar med +20 här, men nu är det +5 som gäller och imorgon ska jag åter elda.
      Hösten är ändå vacker till och från!

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.