Tanten i taxin

– Om det regnar mycket eller är väldigt varmt tar gamlingarna taxi. Dom orkar inte gå och bära så mycket.
Sade taxichauffören som vänligt hade lyft in mina tunga kassar i bagageutrymmet.
– Jag brukar nog annars gå, svarade jag som inte ville vara en av många gamlingar. Men just i dag har jag handlat meloner och annat som väger mycket.
Undrade själv efteråt varför jag höll detta lilla försvarstal. Som om taxichauffören behövde en ursäkt för att jag hade ringt och besvärat honom att hämta mig.
Väl framme hoppade jag ur bilen och öppnade själv bagageluckan för att hurtigt lyfta ut kassarna. Så gammal är jag ju inte att jag inte skulle orka det. Efter en liten stund kom också chaffisen ut från bilen.
– Skulle vi betala också, frågade han.
Efter lite fummel hittade jag plånboken.
Undrar om det ofta som unga och viga damer glömmer betala.

En reaktion på ”Tanten i taxin

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.