
Men inte för mig eller maken. Nej, vi har en liten fröken på åtta månader på besök. Och hennes mamma är förstås också här. Nästan en hel vecka ska makens dotter Jenny och hennes dotter Elise bo hos oss.
Riktigt spännande ska det bli, för Elise hon babblar redan friskt på. Inte för att jag förstår allt hon säger men kul är det!
Hon kommer nog inte förstå allt du säger heller, så det jämnar ut sig;-)
Ja, det gör det! Det blir internationellt så det förslår för den svenska tjejen – allt från rikssvenska till finlandssvenska och lite finska förstås och uppe från andra våningen polska och slovakiska 🙂
Vilka roliga blöjor! Mysigt med bebisbesök!
Mumin säljer på alla plan!
Härlig språkförbistring, då! De små lär sig fort, egentligen skulle de språktränas från start 😀
Vad kul med liten ”docka” hemma hos er!
Kram!
Buu-baa-bää ää-aa-iii! 🙂
Det är skoj!
Fint med bonusbarnbarn och små kryp. Har själv två småttor som är min sambos barnbarn och de är så ljuvliga att umgås med. Synd bara att de bor på Åland.Väntar på sommaren då de kommer på besök till landet. Njut av babydoften.
Ja du, tiden går fort och snart är väl lilla tjejen i skolan… vi njuter av varje sekund tillsammans!
Mysigt med bebisbesök i alla fall, trots språksvårigheter. 🙂
Trevlig väckning med bla-blä-buu-baa 🙂
Så kul med en sån lite fröken på besök! De kan babbla på rätt friskt redan i den åldern.
Kram, Ingrid
Ja, det är trevlig att vakna med en liten sol inomhus som pratar och pratar 🙂