
I går var jag bland annat i Lovisa hamn och gjorde en artikel om tullkontoret som kanske läggs ner vid årsskiftet. Huset som ses på bilden är ändå ett annat hus. Men jag har alltid tyckt om det och är glad att det får stå kvar fastän allt annat i omgivningen är mer eller mindre nytt. Eftersom det är ett hamnområde förstår ni att här finns allt från cisterner och sädessilon till lyftkranar, järnvägsräls och staplar av virke. Området är också ingärdat av stängsel.
I går träffade jag kandidaterna i tidningens luciaval för första gången. Att ta hand om dem och skriva intervjuerna är lika roligt varje år.
På en lokaltidning får man skriva om allt från svinavel till kärnkraft. I dag är det bland annat byggnadsnämnd, ny orienteringsklubb och planer på tennishall som gäller. Ja och så har jag skrivit om digitala elmätare som föråldras fortare än de mekaniska.
I kväll Tors match i Borgå, stort spännande lokalderby väntar mot PSS!
Det är ett vackert hus. Gillar färgen på den och så vet jag inte varför men det finns nåt ryskkänsla över huset. Hela kompositionen tilltalar mig.
Kanske arkitekten är rysk? Skulle inte förvåna.
Vi ligger ju inte långt från ryska gränsen 🙂
Jag bara älskar hamnområden med det ordnade kaos som ofta råder där.
Gillar huset och hoppas att man investerar i lite måleriunderhåll. Då blir det ännu finare.
Jag borde kanske veta vad/vem verkar i huset men vet faktiskt inte om där är någon.
Tycker miljön blir att påminna om Islands i sin karghet 🙂
Ojoj- Tor igen!
Bra att du bevakar!
Jag och L håller alla tummar och tår!
Ha en fin dag!
( du vet det där stället jag älskar att fota- det stora bygget i Hjorthagen med kranar och annat- tur att man inte ordnade studie besök där- igår dog 2 polacker som arbetade där…..i en arbetsplatsolycka….fick 25 ton vägg över sig..)
Nej men huu så hemskt!
Var försiktigt nu du också i fortsättningen!
Kolla din mejl!
Kollade nyss… såg inget… hmmm! Ska kolla på nytt!
Den här typen av hus tilltalar mig mycket…vackert! 🙂
Låter som du har trevliga arbetsuppgifter också. 🙂
Ha en skön dag!
Gillar mitt jobb så gott som hela tiden! Ingen dag är den andra riktigt lik.
Ha en bra dag du med!
Roligt med variation 😀 Huset är jätteläckert!
Ja där står det och tronar så fint!
Gillar också huset på något sätt. Sedan älskar jag att följa din konstnärliga resa. Men jag kommer alltid försent för att kommentera. Jag gillar dina dialoger med Adrian. Sedan tycker jag att du är talangfull. Sedan tänkte jag på kommentarer om att du ska måla med olja. Olja är ju tidskrävande. MEN. Jag med många andra lägger grunden med akryl. Finishen lägger man med olja. Akrylen kan man göra pastos, dvs tjock, och den torkar fort. oljan lägger man i lasyr, dvs tunn.
kramis
läs om vänskap och hemmaspa…
Tack för tipsen om oljan!
Och tack för alla fina ord om Adrian, talang m.m.
De värmer ❤
För mig känns det som ett norskt hus!
Ovanligt och vackert, på sitt sätt.
Känns kul att läsa bloggar igen! Ha det gott, kram, Gerd
Ska också läsa lite bloggar ikväll, har inte haft tid för det på två dar.
Huset har också lite isländsk känsla!
Kramar till dig!
Det var ett fantastiskt fint och annorlunda hus. Man blir nyfiken på hur det ser ut inuti. Hoppas det klarar sig från rivningshysterin som råder
Ser att du skriver i en tidning, vad kul
Jag har inte fått tag på chokladen än som du tipsade om men vi skall kolla på fler ställen
Ha en skön kväll
kram
Har börjat berätta lite mer om mitt jobb här eftersom jag inte vet vad som händer med bloggarna då vi får en ny tidning vid årsskiftet.
Hoppas du hittar chokladen!
Och tack, jag tror jag ska ha en helkväll för mig själv 🙂
Kram!
var inte huset lotshus då i tiderna eller kommer jag ihåg fel kanske…
Jag borde kanske veta som är äldre än du 🙂 … men jag vet inte. Du kan ha rätt!
Har inte lagt märke till huset. När jag såg din bild så tänkte jag att du var ute o reste. O så var du inte längre än till Valkom : ))
Men ganska sällan man rör sig på hamnområdet, eller i närheten av hamnhuset.