Jag tycker om mycket sådant som är gammalt. Allt från hus till murar och träd.
När jag ser gamla träd, särskilt dem med stammar som trotsar omgivningen, är steget inte långt till att jämföra dem med mitt liv.
Gamla träds stammar kan vara vindpinade och knotiga, av olika svårigheter slipade och böjda. Som de här stammarna i gamla stan i Tallinn.

Också människan formas och böjs av livet. Ibland rycks vi upp med rötter och allt. Somliga klarar omplanteringar bra, andra sämre.
Mina rötter finns djupt i Lovisamyllan. Varje gång jag reser bort tycker jag det är givande att vidga vyerna, men det alltid lika skönt att komma hem igen.
I Lovisa har jag mina vänner, mitt jobb, mina hobbyn, mitt liv.

När jag läser mina dagböcker och mina blogginlägg från ett år tillbaka inser jag att jag tagit enorma kliv vidare i mitt nya liv. Visst tänker jag fortfarande ofta på det som hände i maj för ett år sedan. Men jag plågas inte längre av allt det där på samma sätt nu som då.
Senast i går återgick jag till minnen från sommaren 2014 som på grund av skilsmässan den värsta i mitt liv hittills. Tillsammans med goda vänner är det skönt att prata ut om det som hände.
I kväll har jag något riktigt spännande framför mig. Vågar som vanligt inte skriva mer i det här skedet – rädd som jag är att allt i så fall ska skita sig 🙂
Och vad gäller kameran – får ersättning från försäkringsbolaget och kunde redan i dag beställa en ny kamera. Visst måste jag lägga ut lite pengar själv också men en eloge till Lokalförsäkring Tapiola för snabbt skött ärende!
Toppen att allt löste sig med försäkringen! DU HAR FLYT NU TROR JAG!!! 😉
( vad gäller det du ska göra ikväll- väntar vi med spänning på att få höra vad det är! )
jag tänket på en sak när jag läser om dina fina stamma och gamla träd- vet du vad jag alltid tänker på när jag ser träd som är flera hundra år- jo- jag tänker jämt på vad mycket som försigått under dessa träd!
Alla människor som passerat under genom åren, vad alla gått igenom och hur det kanske såg ut för 200 år sedan. Fascinerande och fantasieggande!
Du borde skriva en roman om ett träd – låta trädet berätta vad där hänt 🙂
Jo, det kändes skönt med kameran – och vad gäller kvällen… hoppas jag har flyt där också, skulle liksom kännas att det var på tiden att få det.
Kram ❤
Det får du!
( Lennart och jag hejar på! )
Tack! Jag behöver mycket stöd nu igen då de elaka skriverierna om mig inte tar slut… 😦
Kram!
Nämen, vad fan håller dom på med ( ursäkta språket…)
Försök att strunta i det….what goes around comes around…
Verkar inte klokt…
Jag har ändå hopp om att läget lugnar sig nu – själv har jag bestämt mig för att inte skriva sådant där människor känns igen i negativ bemärkelse. Däremot får jag ju skriva om mina egna känslor hur mycket jag vill.
Kram!
Ja, det får du verkligen!
Fortsätt med det- det är DIN blogg!
Jag ska försöka att inte tappa bort mig själv, min stil att vara ärlig och öppen – inte ens fastän några personer försöker skrämma mig till tystnad. Du vet, somliga tycker man ska hålla fasaden – andra att man inte får lämna ut nån annan än sig själv. Det sistnämnda är ju i praktiken helt omöjligt, men de som känner mig vet att jag alltid vill vara saklig ändå och inte komma med osanningar och elaka ord. KRAM ❤
Carita, jag hoppas att det lugnar ner sig snart! Så du får lite lugn och ro!
Stay strong!
Tack!
… och du vet – jag har mina dagliga samtal med Gubben Gud – han lyssnar alltid och agerar också då det behövs.
Så bra skrivet och visst formas vi precis som träden av livet.
Fredagskram ♥
Fredagskram!
Nog blir de flesta av oss lite vindpinade och krökta av livets hårda vindkast.
Det är jättebra när man kan få hjälp från försäkringsbolagen. Jag måste säga att jag har väldigt positiva erfarenheter från de gången vi måst anlita dem.
Ha en skön helg!
Kram, Ingrid
Jag blev positivt överraskad av försäkringsbolagets snabba och vänliga service.
Ha en skön helg du med och kram!
Vilket träd! Helt i Harry Potter stil tycker jag. Undrar om det har brunnit eller om någon målat det, då det är svart på grenarna och den gula färgen återkommer i muren. Riktigt vackert!
Grattis till att du få pengar tillbaka från försäkringsbolaget!
Å lycka till ikväll!
Visst är trädet spännande!
Och kvällen blev riktigt lyckad, killen jag träffade var fin 🙂