… eller framåt, mot sommaren!


Den här sommaren har jag tänkt upptäcka mer av min näromgivning, liksom leka lite turist, eller kanske guide?
Jag tror också jag ska ta och upptäcka andra delar av Finland. Till exempel Åland, västra Finland och Österbotten 🙂
Än finns det hopp!!!
Ha en trevlig helg!
Tack detsamma!
Söndagskram!
Jag tänker mest framåt just nu. Börjar känna pirret inför nästa Italienresa redan.
Jag kan tänka mig att det finns mycket fint att se i Finland. Hustrun gillar inte båtresor så det får bli via flyg i så fall.
Ahaa, ni ska iväg igen! Roligt! Då får vi kanske se nån bild därifrån.
Har ni varit i Finland nån gång? Om inte så vill jag säga att landet absolut är värt ett besök 🙂
Det finns mycket att upptäcka inom landet. En del på dagsturs avstånd annat får bli längre resor. Jag tror det är nyttigt att turista ”hemma” ibland och se allt vackert, inte minst i naturväg, som finns runt husknuten 😊
Håller med. Det är ett tag sedan jag var på Åland, och jag har inte på långt och när sett allt i västra Finland, för att inte tala om Österbotten.
Bra att du kunde plocka fram dessa vackra och somriga bilder i snöyran. Nå’t att se fram emot…
Ja, vi vet ju att den kommer en dag fastän den ibland känns så avlägsen, vår underbara sommar.
En sån fin gammal båt.
Du gör rätt i att gå på upptäcksfärd. Man ska passa på så länge man kan.
Jag ser fram emot en annorlunda men ändå bra sommar 🙂
Finland är underbart vackert. Har du varit i Pargas på Kalkstensmuseet, trevligt tycker jag. Samma dag var vi även på Botaniskan och i presidentens sommarträdgård. Finns så mycket i ens närområde man aldrig lägger märke till så jag tycker att det är en utmärkt idé att leka turist. 🙂
Nej, jag har inte på museet du nämner. Inte har jag varit i kalkstensbrottet heller, där lär finnas något sånt, nedlagt tror jag. Där brukar vara konserter.
Och ja, det finns mycket i närområdena att se 🙂
Det finns ju det, ser framemot att se på din blogg vad du upptäcker i sommar. 🙂
Vad roligt att du följer mig – jag läser själv så många andra bloggar jag hinner.
Just nu är jag ändå inne i en sådan period, som kanske varar ett par veckor, då jobb och vänner och lite annat nytt slukar all min tid.
Kramar till dig!
Känner igen det där, jag har själv varit lite frånvarande på sistone och hinner nog inte läsa alla dina inlägg men så fort jag hinner gör jag det. 🙂 Många kramar till dig med!
Jag blir inte ledsen om du missar något hos mig, för jag hinner inte heller besöka alla bloggvänner så ofta som jag skulle vilja.
Vi läser och kommenterar då vi har tid.
Kram!
Du är klok du. Många påskkramar till dig! 🙂
En stor bamsepåskkram till dig!
Stort leende här på den svenska sidan. 😀
Tänk vad mycket det finns att upptäcka- både i närområdet och långt bort!
Ja, det finns det… 🙂