Nedmontering

Andra pusslet på 1000 bitar som jag monterar ner inom ett par månader.
Det kändes helt okay. Väninnan som lånade mig pusslet ska få det tillbaka.

Pussel är så symboliskt. På något sätt som själva livet.
Man letar efter de rätta bitarna. Suckar och stönar då man inte hittar dem genast. Ger upp – och hittar dem följande dag.
Det gäller alltså att ha tålamod. Vissa lösningar går inte att forcera fram.

Sedan kan man plocka isär allt. Det var ju bara ett pussel.
Också ett livspussel går att söndra. För någon gör det ont då alla bitar splittras. För någon annan är det en lättnad.
Det finns nästan alltid någon som tar sig an de lösa bitarna och bygger ihop pusslet igen.

18 reaktioner på ”Nedmontering

    1. Jo, jag känner att det gör det i mitt liv sedan jag blev singel på äldre dar.
      Skönt att få rå över sig själv, samtidigt som vuxensällskap ibland saknas. Och den närhet som kramar innebär.

  1. Tänkte mig att lägga pussel på landet, men kom på att jag helst stickar, så det blev inget pusslande. Men förr ska gudarna veta att vi la pussel, jul och påsk åkte en stor skiva fram som vi la pussel på, det var bra med skivan, då gick det att flytta det hela när bordet behövdes till annat. Så var det under hela min uppväxt, lite pusslande blev det under våra barns uppväxt, men som sagt nu blir det stickningen. Kram

    1. Inget fel på att sticka heller – det skingrar också tankar, är avkopplande – tror jag, fastän jag inte själv handarbetare.
      Jag tror att intresset för att pussla har kommit tillbaka. Var vanligt också då jag var barn, och nu tycks många åter hålla på med det 🙂
      Kram!

  2. Det sorgliga med pussel att man måste montera ner det men så är det. Gillar ditt förra inlägg mycket, härliga färger och en mycket snygg kasse!

    1. Jo, man måste riva upp dem om man inte tänker lacka och limma dem på nåt sätt och göra dem till en tavla, men det tänkte inte jag göra 🙂
      Visst var kassen färggrann!

  3. Du skriver så klokt om pussel och liv. Blir sugen på att pussla igen, förr gjorde jag det ofta. Hmm. Får fundera lite.

      1. Att köpa nya här hos oss kostar mellan 15 och 25 euro, beroende på motiv och storlek.
        Men om du har ditt gamla kvar kanske du vill testa med det först 🙂

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.