Ja, det finns hundratals låttexter som berör mig, allt från psalmer och lugna favoriter till mer svängiga texter. Så det var inte lätt att välja EN låt till Orsakullans utmaning.
Jag ägnade nästan en timme till att leta på YouTube och bestämde mig slutligen för den här.
Orden känns väldigt aktuella i dag, då det finns så mycket anonymt näthat och många människor som inte bryr sig om att visa respekt och empati mot varandra.
Martin Stenmarck har också annars genom åren gjort många bra låtar och varit en stor favorit.
Jag tycker också om den. Det finns många som berör men svårt att plocka fram en låt.
Kramar
Den var ju ingen typisk Mello-låt eller -vinnare, men den har fina ord!
Kram!
Jag hade aldrig hört den låten förut, men den förmedlar, på något vis mina känslor inför dagens samhälle.
Svante
Fint, då förstår vi varandra 🙂
Texten och melodin är kanske bra utom orden låt skiten brinna. Jag gillar inte svordomar i låtar. Jag tycker inte om den låten och inte han Stenmark som sjunger den heller.
Stenmarck har gjort många bra låtar 🙂
Men smaken är delad som baken och ska så får vara.
Jag tyckte inte att han använde så många svordomar i sin sång – om man inte tycker att ”skiten” är ett sånt ord 🙂
Jag tycker skiten är en svordom, men jag tycker inte alls om hans låtar. Vi tycker olika och det är väl bra det, att det finns olika musiksmaker.
Ja, det är bra att vi tycker olika – det ska vi fortsätta med – och att respektera att vi har olika åsikter 🙂
Ja visst 😊
En låt med många känslor … väcker många tankar …
Jo, som sagt, ingen Mello-vinnarlåt, men berörande text har den.