
Har ännu opublicerade bilder från resan västerut och visar några av dem i dag. Det har varit mulet och regnat från och till hela dagen, så jag har jobbat för tidningen hela dagen. Slutet av månaden betyder bland annat att arvoden till medarbetarna ska räknas ut. Kommande möten kräver förberedelser, och som vanligt – nästa tidning likaså.





Fina äldre hus har du fått bilder på.
Svante
Ja, där fanns ett flertal av dem 🙂
Ååå vilka vackra bilder!
Ha nu en ny fin vecka =)
Tack ❤
En fin vecka önskas även dig!
Fina samlingar. Gillar huset med svarta tegelsten. Jag har nog aldrig sett sånt tidigare.
Tänkte inte ens på det – men BP skrev också att svarta tegelstensbyggnader är sällsynta 🙂
Det är förste gången jag såg sånt, och ändå har jag rest en del. För dig kanske inte så ovanligt för du har det sett förr.
Jag har inte tänkt på det, att svart tegel inte är så vanligt 🙂
Svarta tegelstensbyggnader ser man ytterst sällan. Det var en annorlunda kvarn, men läcker! Å brandstationen var udda den med med tornet. Undrar om det fanns en ledstång, så att man kan fantisera om är brandmännen glider ned på den vid larm.
Jag var inte inne och tittade om ledstången fanns kvar. Å andra sidan kanske dom inte sov där uppe, verkar rätt litet det där utrymmet.
Och det var ju då dom blev väckta mitt i natten som dom skulle klä om fort och fara ner med stången 🙂
Stubben med blommor är så fin. Trevliga gamla hus från din resa.
Kram
Visst är det fint när en gammal stubbe kan få ett nytt liv på detta sätt ❤