Vi firar nationalskalden J.L. Runebergsdag den femte februari. Så jag har tjuvstartat med tårtan, igen en gång 😀 Och som ni ser så hann jag också peta med skeden i den innan jag kom på att jag måste ta ett foto till bloggen!

Läste vitsar i tidningen Året Runt nyss. Ibland är dom riktigt roliga, såsom den här:
Lille Odd skulle skriva hela alfabetet i skolan. Han råkade skriva B två gånger, men hade inget suddgummi så han lät det vara. När lärarinnan såg det frågade hon: – Varför står det BB?
– Det kan gå så om man inte har nåt gummi, svarade Odd.
Den vitsen var rolig, och lille Odd var rapp i käften.
Svante
Ja, har man inte gummi blir det kanske BB ibland 🙂
Tack, och lov för det. Snacka om att det skulle många ungar då.
Svante
😆 juuri näin..
Jag har också tjuvstartat med runeberg redan förra veckan.
Du kan säkert själv baka goda runebergstårtor men det lyckas inte här hos mig 🙂
Visst är dom goda, men jag vill ha dem bara nu – inte året om.
Jag bakar dom bara en gång i året och det är närmast veckoslutet till runebergsdagen. Annars köper jag dom från olika bageri i stan och provar dem, köper inte i butik.
Hade turen med mig förra året och fick tag i några formar för runebergare, så glad för det. Runebergs tårtorna gjorde jag tidigare i muffins form, dom är mycket lättare att göra, även du skulle fixa det😉
Kanske jag skulle klara det 😀
Lite si och så med tålamodet dock, att mäta ingredienser. Och tycker inte om kludd och kladd och allt diskande heller.
Bagerierna ska också överleva, därför kanske bäst att jag köper av dem 😀
Nu fick jag ett skrattanfall så bra den är.
Bakelsen ser smarrig ut.
😂🤣😉
Fint att lille Odd fick dig att skratta gott 🙂
Runebergsbakelsen ser söt ut, vilket den säkert också är. Skoj att läsa länken om den. Ja, och om vi svenskar kan fuska med semlor, så kan du väl göra samma sak med Runebergsbakelsen;-)
Vitsen var bra – hahaha:-)
Ja, vi har fått semlor till affären redan nu, men jag ska vänta ett tag innan jag käkar den första 🙂
😂😂
Lille Odd var rolig 🙂
En sådan där vits som behöver en trumvirvel till på slutet, men hur skriver man ner en sådan? 🤔😉
Jag tyckte också den var rolig, men det finns inga emojin för trumvirvlar?
Då jag svarar via stationära datorn får jag heller inga emojin andra än leenden, sura miner, hjärtan och blinka-på-ögat 🙂
Via telefonen får jag förstås fler, men bloggar sällan den vägen.
Undrar om lille Odd var medveten om hur rolig han var.
Kram
Ja, det kan man ju fråga sig 🙂
Kram!
Jag har också tjuvstartat med en semla för några dagar sedan. Man får väl hjälpa till att förstöra dem. De håller inte så länge. Matsvinn vill vi inte ha.
Undrar om lille Olle senare i livet kommer att tänka på det han svarade och hur tvetydigt det var. 😀
Semlor har jag inte ätit än, men däremot två runebergsbakelser 🙂
Den historian var bra!
Det verkar vara med Runebergstårtorna som med semlorna, börjas tidigt. Fast är det gott, så villman ju njuta av det en längre tid.
Jo, det vill man. Jag ska ändå försöka vänta på första semlan till februari 😀