Trees on Tuesdays vid fina Rosenparken

Det är ett tag sedan jag satte ett inlägg i kategorin Trees on Tuesdays 🙂 Jag har så många kategorier att jag glömmer bort en del av dem ibland.

I söndags såg det ut så här vid Rosenparken invid Lovisaviken. En skräpkorg och en bänk kan skönjas där borta, och ungefär där björkstammen syns går man ner till Kronobron, en gångbro som leder över viken från denna park och strand på västra sidan till östra sidan där Drottningstranden ligger. Där låg också bostadsmässans område 2023.

I dag ska sotaren komma på besök, det blir lite spännande att se vad han säger om min kakelugn. Den borde vara klar för användning, men hundra procent säker kan man väl aldrig vara.

Snart ska jag börja jobba. Det är härligt att få göra det hemifrån.

Glad måndag, 29-09-2025

Ett minne från sommarens öppna-trädgårdar. Här regnade det och blommorna fick vatten från naturen.

Dagen går i arbetets tecken, troligen från 11 till 17 med olika uppdrag. Ikväll ska jag försöka hinna ta en titt hos så många bloggvänner som jag bara hinner.

Sol och +7 grader nu på förmiddagen, kanske blir varmare på dagen. Natten var kall, men vi hade inte frost här som jag bor.

För min del Glad måndag nummer 523 i ordningen, och länkar till bloggar för andra som är med hittar du HÄR.

Ett skyltminne och solig fin höst

Vad har hänt genom er lins den här veckan, frågar Åke.
Och så går vi vidare med Skyltsöndag som många bloggare är med i.

Marthornas kafé med trivsam enkel skyltning under evenemanget Lovisa Historiska Hus. Det var ett kafé som höll öppet bara en dag, och det låg i parken på andra sidan gatan mittemot mitt hem.

Trivsamt i Äppelviken. Ganska mycket grönska kvar då det inte varit fler än ett par nätter med temperaturer kring nollan. Vi har haft soliga dagar och i dag är det tolv plusgrader, kanske mer på platser där solen gassar och det är vindstilla.

I dag har jag suttit och skrivit en del sportartiklar och -notiser. Jag gör ett kort vikariat på den avdelningen. Instundande vecka har jag några dagar vikariat också med textredigering och korrekturläsning. Jag ser faktiskt mycket fram emot de jobben, eftersom jag då har struktur på tillvaron och bestämda arbetstider.

Annat jag ser fram emot är sotarens besök på tisdag. Ger han grönt ljus för användningen av kakelugnen kommer jag att elda första gången den här hösten på tisdag kväll.

Aj aj, lite tungt men vi kommer igen

Fjärde matchen i Inssi-divari för Lovisa Tor. Det ser alltid bra ut i början. Vi leder med 1-3 på bortaplan efter första perioden. Går upp till 1-4, men sedan knappar hemmalaget in och det blir 4-4 och förlängning med fem minuter. Resultatlöst där så det blir straffslag och då förlorar vi. En poäng fick vi med oss, Nibacos tog två poäng.

Jag följde matchen via salibandy-tv.
Resan hem från Kokkola för laget är lång, antar att dom är hemma kring fyra, halv fem på morgonen.

En gång Tor, alltid Tor 💙💛 Som supporter ger jag mig ALDRIG, och jag sjunker inte ner i något träsk där jag förbannar någon eller letar efter fel. Det är bara att komma igen, aldrig sluta kämpa!

Har länge här hemma tänkt att jag måste beskära min monstera. Kollade några klipp om det på Youtube och skred till verket tidigare i dag. Nu ska sticklingen få rota sig och sedan måste moderplantan få en större kruka, men det blir ett helt annat projekt 😀

Stenar kors och tvärs

… är mitt bidrag till Åkes utmaning Hoppa på tåget som i dag är Kors & Tvärs. Hade kunnat sätta en bild av korsordstidning som heter så, och som vi brukar köpa till mamma, men jag har inte den hemma. Däremot har jag andra tidningar med korsord och en bild av dem skulle ju också duga, för där går orden kors och tvärs.

Men jag visar i stället stenar som ligger lite kors och tvärs i Stenparken vid Lovisaviken.

Veckans tema är BILDLIGT

… hos Elisa, som håller i populära Fem en fredag.
Och äntligen har jag en timme ledigt, kan sitta vid datorn med en lonkero innan jag går till bastun.

Den skarpögda kan se att det står Black Cave ovanför ingången till det som en gång var ett diskotek. Det här huset står granne med huset där jag bor, på andra sidan Mariegatan. Här har inte funnits verksamhet på ett par årtionden. Mycket har förfallit, men husets fasad är skyddad, så det får inte rivas.

Det här är husets bakgård och dess trädgård är i förträffligt gott skick. Som ni ser har solen lyst här hela dagen, vi har haft runt +15 grader så jag klagar inte 😎☀️

Jag väntar här på skjuts av syrran. Tidigare på förmiddagen var jag på massage, i byggnaden som syns längst borta, servicehuset Esplanad. Med syrran skulle vi till mamma, dags för veckans andra besök på vårdcentralen. Börjar bli lite mycket av de besöken, då vi också sköter medicindosering, butiksärenden, apoteksbesök och en massa sånt som har med bank och andra myndigheter att göra. Nu kämpar vi också för att få kommunal hemvård.

(melodi, Att ha en lillebror är inte lätt)

Att vidga vyerna är inte lätt,
var vecka ser de ut nästan på samma sätt,
ååå, maktlös känner jag mig då och då

alternativen är få.

Hälsocentralens gårdsplan är ju ändå vacker. Och så länge som vi har mamma på benen någorlunda hjälper vi henne så gott vi kan.

Och slutligen. Svar på Elisas fredagsfrågor.

Om din vecka var en boktitel, vilken skulle den heta?
Fullt upp – eller full tupp? Allt handlar om hur du ser på saker och ting.

Om du skulle måla en tavla baserat på din vecka, vilka färger skulle du använda?
Rött för det hektiska, men samtidigt också det empatiska som hänt. Lite gult och blått för ett lugn jag tror ska komma, och det är ju också Tors färger. Lovisa Tors innebandy som vi hejar på distans på imorgon.

Om din nuvarande energi var ett fordon, vilket skulle det vara?
Tåg. Trögstartat tidiga morgnar men när det väl kommer igång tuffar det på med en hiskelig kraft och fart och kan vara svårstoppat.

Om ditt sociala liv var ett djur, vilket skulle det vara?
Hund. Jag är ofta glad och viftar på svansen jag inte har. Gillar att äta gott, även onyttigheter.

Om livet var en stig, var befinner du dig just nu: i en uppförsbacke, nedförsbacke eller på en raksträcka?
Nu på en raksträcka och vill varken ha motlut eller branta nedförsbackar mot helgen.

Glad torsdag trots brr-grader

Somnade kring 23 och vaknade sedan 6.30 av en tanke som hade med en text att göra. Visste att jag inte kan somna om innan jag formulerat den på datorn, så jag steg upp och gjorde det. Fyra grader ute och 15,9 inne i köket.

Tillbaka i sängen under duntäcke och yllefilt går det ingen nöd på mig. Jag somnade inte om men låg där och myste och slumrade lite.

Hade varit minusgrader på natten. Bilar stod på parkeringen hade is på fönstren. Fortsätter det så här slår jag på elementet till natten i köket. Eldar som sagt först efter att sotaren varit här nästa vecka.

Snart dags att ta bort de flesta pelargonerna. Några kanske jag för till mammas hem, då hon har ett rum där de kan övervintra ganska svalt.

Lite glad-torsdag vitsar, varsagoda. Från Hemmets Journal.

Det ska bli några lite varmare dagar, vi kanske får +16 grader. En del trädgårdsjobb återstår, och veckans vanliga rutiner med anhörigvård. Massage också för min egen del, och sedan sånt där hemmajobb som aldrig tar slut med städning och allehanda röjning bland prylar, plagg och annat smått och gott.

Vackra vyer på landet och nya höstkängor

De här vyerna har jag sett ett par gånger den här sommaren, då jag kört fram och åter till Sarfsalö. Man behöver inte åka så långt för att se just den här vägstumpen, men fina vyer finns det gott om.

Igår ösregnade det då jag åkte till Sarfsalö men på hemvägen visade sig solen stundvis och då var det helt otroligt fint med allt det gröna, men också en del höstfärger.

Så här går dagarna, ganska mycket vid datorn med texter till tidningar och mejl som har med olika uppdrag att göra. Egentligen går veckorna otroligt fort. Snart är september månad förbi.

Vi hade nästan frost i natt och temperaturen här inne gick genast ner till arton grader. Jag skulle gärna elda, men väntar att sotaren gör sitt besök först och det sker instundande vecka. Det ska vara ganska varma dagar, just nu har vi sol och bara +11, men prognoserna visar att det kan bli +16, så jag har inte tänkt slå på värme-elementen heller, men få se!

Det blir ingen supporterresa till Österbotten på lördag, vi blev inte tillräckligt många för att kostnaderna för bussen skulle hållas inom rimliga gränser. Men jag saknar inte sysselsättning för det. Allt möjligt som har med höstens ankomst att göra finns att åtgärda både inomhus och ute.

Köpte nya höstkängor igår. Sommarskorna börjar bli för kalla. Inte helt dags för vinterstövlar med höga skaft än, och inte heller icebugs riktigt ännu, hoppas jag 😂

Steg för steg mot vintern

Igår var det höstdagjämning. Sajten Illustrerad vetenskap skriver så här: ”Måndagen den 22 september 2025 infaller höstdagjämningen, som ger förebud om höst- och vintertider. Dygnet då dag och natt precis som vid vårdagjämningen påstås vara lika långa är en av de fyra årstidernas hörnstenar.”

Vi hade egentligen inte den dagen i åtanke igår då vi fixade en del av mina fönster, men idag inser jag att höstdagjämningen var igår 😀

Grannen hjälper mig täta eftersom det i vissa fall kräver lite klättring, också då det gäller att sätta upp nya tjockare gardiner. Farväl till sommaren och spetsgardinen således, och välkomna tätningslister och -papper och en annan gardin.

Helt fixat och klart är här inte, jobb återstår ännu, också med andra fönster i lägenheten. Men allt måste inte göras på en dag. Det kan bli en del soliga dagar ännu, ute är det fortfarande full grönska, vilket kanske kan anas lite genom fönstret på bilden. Ett fönster har jag fortfarande också möjlighet att öppna för vädring.

Vädret har såtillvida varit gynnsamt att det har varit sol och blåst några dagar. Då har fönstren torkat. Trä sväller ju av fukt och regnar det mycket gäller det att då och då kolla att fönstren kan öppnas och stängas.

Det här fönstret finns inte hos mig. Det är ett minne från sommarens besök på gården Teiras Hereford i Hopom i Liljendal, där det finns en trevlig festlokal i en gammal, renoverad ladugård.

Den här veckan har startat med flera arbetsuppdrag. Tacksam för dem 🙏 Några kräver mer energi och förberedelser än andra. Mot slutet av veckan, senast på fredag, ska jag kunna koppla av. De är också de dagarna då jag gör besök hos alla er fina bloggvänner ❤️ och försöker läsa mig ikapp med vad som hänt i era liv, så gott det går.

Glad måndag, skördetider

Igår var det varmt och skönt i trädgården i eftermiddagssolen. Rensade bort en del växter som hade levt ut sin tid i odlingslotten.

Rensade också i växthuset, men där finns en del gröna tomater kvar, så jag ska se om de ännu mognar där.

Då jag plockade mogna, och även en del övermogna tomater som hunnit spricka, följde en del gröna med och dem har jag tagit in. Få se om de mognar i solen på en bricka här inne.

Glad måndag till er alla, del 522 för min del! HÄR finns andra som deltar i utmaningen.