Och så kom oktober månad

… och jag känner mig lite som Stinky 😀
Alla dagar doftar man inte gott, men jag tänker närmast här att han undrar ”vart tog sommaren vägen?”

Och så ska det firas Halloween, tänker han. Därför har vi de där spindlarna i knutarna.
En del av den bilden försvann när jag tog fotot, men där finns en spindel i nätet.

Vad Stinky har i sina händer vet jag inte. Ser ju ut som något slags vapen, en granat, en raket?
Vi får hoppas att han firar med förstånd, om det är det han har i åtanke 🙂

Jag tycker om den gula färgen, den hör hösten till. Bättre gult än brunt och grått.

Känner mig ganska mör efter tre dagar med något som påminner mig om det heltidsjobb jag hade förr.
Takten skruvas inte precis ner imorgon, och även på fredag och lördag har jag jobb, men då bara några timmar.

I dag har min bank haft stora tekniska problem. Finns det något mer irriterande i dagens digitala samhälle? Det finns förfallodagar för fakturor, men lyckligtvis var jag inte ute i sista minuten, jag brukar betala allt i god tid om jag kan. Ändå kostar det nervtrådar att logga in flera gånger på en dag med alla verifieringar som behövs, och då bara för att konstatera att det fortfarande inte går att betala fakturor.

6 reaktioner på ”Och så kom oktober månad

  1. Stinky håller nog en bazooka i handen – tror jag..

    Att du tidvis nästan jobbar heltid – ja, du oroar dig ju inför framtiden och din ekonomiska situation. Då är det ju bara att hugga i när det finns jobb. Och det verkar det ju göra. Bara att tacka och ta emot kan jag tycka.

    Japp, när det digitala samhället brakar ihop är det inte roligt. Det hände i centrum för några veckor sedan, när ICA och Apoteket Hjärta inte kunde ta emot kontokort. Osis för personer som behövde sina mediciner och inte hade kontanter på sig. Har faktiskt aldrig råkat ut för fel hos min Bank – peppar, peppar. Hoppas det fortsätter så…

    1. Kul att se vad ni andra ser i Stinkys händer 🙂
      Jo, visst är jag som frilans och icke-fulltidspensionär orolig för ekonomin ibland, så det är bara att haka på och ta emot det som erbjuds.
      Jag blir ändå fortare trött i dag av stress och full fart, då jag var yngre klarade jag sånt bättre – men så är det nog för det flesta av oss äldre 🙂
      Vi får hoppas att allt det digitala inte helt brakar ihop på en och samma dag… men orolig är man ju också för alla cyberattacker, då fientligt sinnade vill göra livet surt för oss o få allt att kollapsa… Vi måste vara förberedda.

  2. Många banker som har strul med sina appar i dessa tider, ibland saknar jag att gå till banken som man gjorde förr, fast bara ibland, när det strular.

    Ser ut som om han har en skorsten där..fast jag kan ju ha fel.

    Ha de bäst.

    1. Jag kan gå till den bank jag har här i Lovisa, den har öppna dörrar och vissa tider då man kan få hjälp vid disk.
      Mycket ska man beställa tid till men det är helt ok så länge vi får träffa människor 🙂
      Ja, alltså visst – Stinky kan hålla i en skorsten också, en sådan där som man har till mindre ugnar och grillar?

  3. Hoppas det löste sig med banken! Inte mycket man kan göra tills det tekniska fungerar igen.
    Vet inte vad Stinky håller i? Däremot har jag förstått att figuren Stinky blev utesluten från Tove Jansson utställningen i New York ( i somras tror jag att det var..?) för han/hon/den ansågs rasistisk…! 🤔 har inte själv kollat upp detta, en väninna berättade detta åt mig.

    1. Ja, det är så mycket konstigt kring sådana där seriefigurer – och så hade vi Borgåföretaget Brunbergs chokladkyssar som inte fick hålla sitt namn, då det anspelade på N-ordet.
      Kinapuffarnas bild (också godis) skulle ändras och det har varit ditt som datt.
      Att ifrågasätta vissa av dessa grejer gör ju att man också blir stämplad – ibland som rasist, tyvärr.
      Pippi Långstrump ansågs ju genom tiderna också vara förkastlig, barn kunde lära sig så många hyss via henne, fula grimaser osv 🙂

      Jo, banken funkade sedan åter på kvällen!

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.