Det är julaftonsförmiddag. Himlen är inte helt grå, lite blått syns mellan de vita molnen. Jag lyssnar på lugna svenska julsånger, just nu Helen Sjöholm som till pianoackompanjemang sjunger ”Vinterhamn”.
Efter den sången kommer Tommy Körberg med ”Julen är här”.

Lägger ut de fyra bilder som jag har kvar, sparade med tanke på min adventskalender.
Har på grund av yttre omständigheter sovit dåligt de två senaste nätterna. Det enda jag därför nu önskar är att jag ska få sova de följande två nätterna som hör julhelgen till.
Tankarna går förstås ändå också till alla dem som lever i verkliga oroshärdar där bomber, missiler och drönare hör vardagen till. Tänk om även alla de fick ens TVÅ dygn av tystnad och sinnesfrid 🙏🕯️💕

I dag ska jag ännu packa ett julpaket innan syrran hämtar mig. Vi ska via en affär för att köpa pepparkakor som vi glömde, och sådan mat som vi inte kunde köpa för en vecka sedan med tanke på dess hållbarhet.
Ljus till gravgårdarna och ett besök hos gudsonen för att se vad allt som hänt i hans hus sedan vi senast var där. Han renoverar tillsammans med sin pappa.

Paket under granen hör till i många hem i dag 🙂 Jag har ingen gran, men den här hittade jag i Kompanjonskapshuset Hörnan.
Nu ljuder ”Tänd ett ljus” här via datorn och Youtube.
Jag försöker nu släppa de dystra tankar jag låg med i morse när jag inte var utvilad.
Med den skojiga tomten, som finns på ett julkort som jag sände i postcrossingen till en som önskade sig julmotiv, önskar jag alla en fröjdefull jul.
Det finns mycket att glädja sig åt. Låt oss ta vara på nuet!
