
Det blir inte så många foton tagna i denna stränga kyla. Då jag är ute är det för att med syrran se till att vår lånebil hålls isfri och varm. Utöver det går jag i lång dunjacka och med icebugs till postlådan och till grannhusets källare där min ved finns. Ingen kamera runt nacken, och mobiltelefonerna är ju som jag – gillar inte sträng kyla.
Började elda direkt på förmiddagen. Det är två eldningsturer som gäller i dag. Följande natt ska väl också vara kallare än minus 20, men det KANSKE lättar och går upp till -8 imorgon eller på onsdag. Gissa vem som ropar hurra om vi får några dagar med plusgrader och tö?
Således får ni i dag hålla till godo med två roliga historier från Hemmets Journal, och en bild av mig från igår kväll. Hade nog +18 i vardagsrummet då men det är skönt med huva 🙂

Det går mycket tid och energi åt till att planera vardagen då det är så här kallt. Ved bars nyss in, tvättmaskinen går och tvätten måste få ny plats där den torkar snabbare än i toaletten. Ett värme-element till togs i bruk och jag dammsög det ordentligt eftersom det inte varit påslaget på ett och ett halvt år.
Nu funderar jag hur jag ska göra med veckans dusch. Har bastu först på fredag och kan inte vänta så länge med kroppshygienen 😀
Just det – en dag i taget. Igår skottade jag lite härligt kall lätt snö – när det skall skottas vill jag inte ha plusgrader! Du ser ju nästan ut som en klok nallebjörn på bilden!
Håller med. Det enda negativa med plusgrader, eller med blötsnö, är att den är tung att skotta. Det var skönt de två gånger jag var ute och skottade i förrgår och igår.
Hahaa – ja, jag är väl en liten björn just nu. Skulle gärna gå i ide, men då kommer inget arvode in 🙂
Glad Måndag på dig Carita! Jag har också -20 grader… och veden den brinner upp ja… har byggt en stor vedlåda i köket som jag fyllt upp idag 🙂 Här går annars dagarna fort och an blev mycket glad åt hockeyn VM i natt 😉 Jag är med såklart. https://nacka144.se/okategoriserade/ny-mandag-2026-kor-vi-en-glad-mandag/
Såg inte matchen då den gick så sent, men jag får gratulera Sverige!
Snopet för oss att förlora genom straffslagen, de känns alltid jobbiga – inte orättvisa, men jag tycker de kunde spela så att nån gör ett riktigt mål. Så lång förlängning som behövs. I något skulle spelarna ju ”somna” 😀
Tack för ditt måndagsbidrag!
Vilken söt selfie med den härliga fluffiga jackan. Måste säga att jag tycker synd om mig, men ännu mera om dig. Så som du har det borde ingen i ett I-land ha det. Det gäller både värmen i din lägenhet samt möjlighet till dusch och torkning av tvätt. Det är ju inte Sibirien vi pratar om.
Det skulle verkligen vara intressant att veta vad du betalar i hyra. Som jag skrev igår – jag tycker att husägaren borde betala dig och de andra hyresgästerna för att bo på det här sättet…
Vet inte om några varma kramar hjälper, men jag tvivlar;-)
Alla som flyttar hit vet vad som gäller. Vissa saker kom förstås nog som överraskningar för mig, men jag tror att husägarna inte heller känt till alla problem, de har inte ägt byggnaden i tiotals år om jag förstått saken rätt.
Jag har helt normal hyra med Lovisamått sett för 54 kvadratmeter i centrum. El-fakturan om vintrarna utgör ofta för många största orosmomentet.
Många bor i gamla trähus i den här staden. Man tätar fönster och har mattor som skydd vid gamla dörrar. Det är inget konstigt alls.
Men några veckor om vintern, då extremkylan slår till med -20 – -30 grader, då är det lite tuffare än vanligt.
Åke skriver också om veden som brinner upp hos honom nu då han har -20 🙂
Hua va kallt ni har! Hoppas nu att ni får lite mildare väder. Jag tycker det är kyligt nu med -6 grader här!
Hoppas du har en skapligt glad måndag i alla fall!
https://susjos.blogspot.com/2026/01/glad-mandag.html
Ska titta in hos dig! Ja, -20 nu några dagar på raken är inget jag gillar…
Blir det -8 imorgon är det ju rena rama ”sommarvädret” 🙂
Här hade vi ”bara” minus 10 grader och det snöade igen lite grann. Vägen ut ur byn är som en tvättbräda. Trodde alla skruvar på bilen skulle ramla av.
Nej, roligt är något annat.
Underbar fluffig jacka har du på dig, Kan nästan känna att det är varmt och skönt.
Glad måndag kväll och kram!
Oj så skönt med bara minus tio! Hoppas vår temperatur går upp imorgon!
Hahaa… eller tja, ska inte skratta om det kändes som att bilen gick sönder.