Första tomaten!… och en knottrig gurka

Hurra! Första tomaten från odlingen i växthuset plockades igår. Eller där var tre stycken. Grannen fick ta två då hon skulle göra en pizza.

Jag borde ha haft en tändsticksask som klassisk måttstock intill, för det här är ingen liten körsbärstomat. Vi råkade ta en liten planta i våras, och läste inte desto mer noggrant att det bara stod TOMAT och inte KÖRSBÄRSTOMAT på krukan 🙂

Lika kul är ju det här, och egentligen äter vi hellre nu stora tomater än hundratals små. Där tycks vara över tio på kommande ännu, och blomning pågår också fortfarande så vi lär få skörda i lagom takt hela sommaren ut.

Och jag borde också ha haft trädgårdshandskarna med mig igår när jag gick för att vattna. Att plocka tomater är inga problem, men gurkplantan är lite stickig för mina känsliga fingrar. Därför blev det ingen bild på den knottriga gurkan, som AI Overview säger följande om:

En knottrig gurka är ofta en frilands- eller inläggningsgurka (t.ex. Västeråsgurka), men även vissa asiatiska eller äldre kulturarvssorter har knottrigt skal. Knottrorna är helt naturliga och påverkar varken smak eller ätkvalitet. Du behöver inte skala dem, men du kan gnugga dem lätt med en handduk om du vill ta bort eventuella små taggar.

Lovar ta bild senare!

Och igår var det dags för bokstaven I hos Klimakteriehäxan. Bilden får stå för INOMHUS hos Carita och ett av mina fönster.

Mina bidrag till trevligheternas ABC kommer här:

ISLAND Har varit där en gång och landet är magiskt!
INNOVATIV Det är vad jag vill vara och jag inspireras av andra som är innovativa.
IGELKOTTAR Såg en för några dagar sedan i trädgården, och blev så glad. De två senaste somrarna har jag inte sett en kotte, men nu verkar de ha hittat tillbaka till oss.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.