… kan det hända allt möjligt.
Och det kan det tydligen på konstkursen också.

Adrian behövde ytterligare ett lager med medium som binder färgerna i hans fejs så han fick vila resten av kvällen.
Jag hade redan innan bestämt mig för att göra en erotisk tavla 🙂 Men det betydde inte att jag skulle måla könsorgan.
Jag såg framför mig ett rum i dunkel, en säng, två kroppar, ljus som silades in genom spjälgardiner.
Började måla en grå bakgrund. Och sedan blev det bara dystrare och dystrare.
Tänkte att okay, det här blir inte en erotisk tavla, det här blir något helt annat.
Olika arga spökfigurer började framträda. De hade sjögräs till hår.
På något sätt blev tavlan som en mardröm och plötsligt slogs jag av en tanke.
Mitt liv har känts grått och svart och stundvis som en mardröm. Men det går att komma över (läs: måla över) sådant.
Jag tog fram röd färg, grön färg, gul färg, blå färg, vit färg… och jag blandade friskt. Ett tag hade jag en härlig färg som läraren tyckte såg ut som citronlakrits.
Så här kan det gå.
Morgonen ljusnar där bakom och under täcket går det hett till 🙂
Den är skit snyggt.
Gillar färgernas samspel. Havet stormar känsla jag får. Passar till årstiden. Snyggt. 🙂
Tack! Av nån anledning blir det ofta havet stormar för mig… Estonia som sjönk, horisonter och sånt.
Vad nu det sedan kan betyda 🙂
Du har en hel del i dig och det ska ut. Och det är skönt att du har en bra kanal att nyttja. Det kanske det bästa du har börjat med var att börja måla. 🙂
Tack snälla du! Jag tror också det är så – för när jag kom hem från kursen grät jag en skvätt. Kände mig ensam, undrade varför jag inte dög hela vägen ut… men efter en stund kände jag mig lugn och kunde göra annat.
Konsten och gråten helar.
Ja, det gör det. Man måste putsa fönstren då och då för att kunna se ut och få en klar bild på läget. 🙂
Fy f*n så duktig du är. Din tavla eggar verkligen min fantasi och jag ser nå’t helt annat än du. Å då är konsten bäst. Det är ju betraktarens ögon som ska ”avgöra” vad tavlan föreställer.
Jag ser ett spännande hav med olika saker som flyter omkring i det. Åsså lilla hjärtat som pricken på i:et.
Åh tack, så glad jag blir!
Av nån anledning har jag lätt för att måla hav, vågrörelser, himmel, horisont, morgonrodnad, kvällssol… jag vet inte, men det bara blir så och konsten helar.
En helt underbar målning! Jag, som älskar att tolka bilder och ser allt möjligt, jag ser den som medial och fortplantningens erotik.
Du är konstnär 😉
Kram, Gerd
Tack Gerd, jag blir glad för allt beröm.
Målar på intuition, det får bli vad det blir.
En tanke finns alltid, men det blir sällan precis så som som jag tänkt.
Kram ❤
Så fin din tavla är, den gillar jag verkligen! Jag måste erkänna att när jag fört såg den trodde jag att den ”bara” var en illustration till inlägget och inte något du gjort. Du är verkligen en riktig konstnär!
Kram, Ingrid
Tack för de fina orden! När jag ser vad många andra på kursen åstadkommer tycker jag att mina verk är kludd 🙂
En del kan måla så naturtroget, realistiskt – de har tålamod att pilla och peta, vet exakt hur färger ska blandas osv.
Medan jag drar stora svep och leker med färger 🙂
Men vi är ju – och ska alla vara – olika.
Kram!
Vad häftigt, en vacker målning! Älskar att måla och framför allt teckna. Nu blev jag sugen på att börja igen. 🙂
Vad bra om jag kunde inspirera dig!
Men åh, jag vill också kunna måla!
Alla kan måla! Det är bara att sätta i gång och låta fantasin ha fritt utlopp. Försök i alla fall! Kram!
men åh, vad fint du målar!
Jäkligt bra!
Kul att följa och se dina alster!
Lovar att visa ALLT jag målar – nästa veckas tisdag kan jag tyvärr inte vara på kursen för jag får en vän från Luxemburg på besök och vi ska ut och äta.
Men efter det, jag visar allt! 😀
😉
Det ser vi fram emot!
Ha en härlig helg och hälsa!
Tack! Trevlig helg till dig också!