Det var bra att min syster i går kväll sa att nu ska hon ta en bild av en fin buske på mammas gård. Då stannade även jag upp och tog bilder av andra buskar, syrenerna som doftar så himmelskt gott.
Gårdagen var till en början mulen och regnsjuk. Men mot eftermiddagen och kvällen sprack molntäcket upp!

I dag har det varit sedvanlig tidningsplanering. Paradsidan och nyhetssidorna har skissats upp. Annars har det mest handlat om textredigering och frilanskontakter. Nya Östis läsarfest har planerats flera månader men ännu återstår en hel del av pusslet. Festen firas den 29 juni.
Satte iväg några paket på posten och var på apoteket för att köpa Compeedplåster. De hör liksom också sommaren till 😀 Då jag börjar gå barfota i skor dyker blåsor tyvärr upp också fastän skorna inte är helt nya och INTE för små.
Möten och intervjuer finns inprickade för alla dagar resten av veckan. Mellan varven gäller det att passa på att ta allt som sommaren erbjuder tillvara. Dagar blir till veckor som blir månader och år 🙂
Nu är det mycket som ska hinnas med. I morgon planerar jag en tur till Visby för att få se när Kejsarträdet och Näsduksträdet i Botaniska trädgården blommar. Vi har det bra, vi pensionärer.
Kram, Ingrid
Ja, jag har ju redan några år sagt att jag också vill bli pensionär, men än får jag vänta på det 😀
Ha en fin resa – njut!
Kram!
Vita syrener är så ljuvliga och jag kan känna doften. Vi fick ett ordentligt åskväder och 11 mm regn för en stund sedan. Nu är det lite friskare i luften.
Ha en skön kväll
Vi har inte haft åska alls den här våren, sommaren – men månne inte hettan som utlovas från tisdag till söndag hämtar med sig oväder också?
Kram!
Bra att stanna upp och njuta av sommaren som ju som bekant är kort enligt Thomas Ledin i alla fall.
Njuter av blommorna och den fina bakgrunden – den blå himlen alltså.
Nu fick jag faktiskt googla ”paradsida”. Vet inte om jag blev så mycket klokare där;-)
Mitt bidrag hittar du här:
https://bp-computerart.blogspot.com/2019/06/glad-mandag.html
Tack för ditt Glad måndags-bidrag!
Paradsida = första sidan i en tidning, eller andra paraden = i vår tidning sidan tre, eftersom vi ofta har annons på första sidan.
En paradsida innehåller ofta en huvudgrej och sedan mindre puffar till artiklar på insidorna.
Vackra platser. Inbjudande.
Plåster på sommaren är en måste. 🙁
Kram!
Det är min mammas gård ❤
Den är vacker 🙂
Vackraste tiden nu – ja.
Vilket vackert hus!
Ja, nu är det njutningenstid, så passa på att stanna upp – åtminstone en liten stund =) önskar dig en fin vecka.
Redan bra om man kan stanna upp små stunder då och då 🙂
Önskar dig också en fin vecka!
Så klokt att hejda sig en stund mitt i görningen och insupa dofterna. Speciellt efter regnet när allt doftat ljuvligt friskt.
Nu är det jättevarmt och nästan kvalmigt – åska kommer att rensa luften och regn behövs i något skede.
Efter det doftar det ljuvligt – jo 🙂