
Det här är en sida ur boken ”Ordets gåva” som jag köpte till mig själv då jag fyllde 60 år, för ett presentkort jag fick av en god vän.
Kapitlet är ”Självständighet”, det syns bara suddigt i nedre kanten.
Men just i dagens läge har orden ”Det är gott att vara ensam, oberoende” stor betydelse på många sätt.
Jag bor ensam sedan åtta år tillbaka. Jag trivs för mig själv, för det mesta. Inte alltid genomgående med att vara ensam, men ett visst oberoende är ganska skönt. Ekonomiskt oberoende, tillsvidare har jag klarat mig ensam helt bra.
Självständigheten för landet jag bor i är guld värd. Men helt ensamma ska vi inte vara. Oberoende på vårt sätt, ja. Men samarbete med andra länder behövs, och nu är det här med försvarsalliansen Nato väldigt aktuellt. Samarbete. Stark tro på demokrati och på en fortsatt fred, som våra förfäder har kämpat för. På samma sätt som Ukraina nu kämpar för sin frihet, sitt oberoende.
Tove Jansson, och boken jag läser långsamt, har stor betydelse för mig och ger mig innehåll i livet. Saker och ting att reflektera över. Sådant jag gärna då och då skulle dela med någon annan.
Det är gott att vara ensam, då vi så önskar och vill, då vi själva valt det.
Oberoende likaså, men för min del betyder det inte att jag jag aldrig behöver någon annan människa.
Varmt grattis Tove Jansson där som du finns nånstans i dag. Och tack för allt du skapat ❤ 🙏
Det är viktigt att leva som man vill. Ensam är ok men ibland vill man ha någon att prata med och göra något roligt. Att vara oberoende är tryggt och det behöver inte vara något överflöd.
Kramar från oss
Nä, något överflöd behöver vi inte.
Jag saknar kramar, djupa samtal, gemensam humor – att kunna skämta om och skratta åt samma saker.
Kramar!
Så vackert! Hennes sätt att skriva och kanske framförallt hennes karaktärer i Mumin berör mig.
Ja, ju äldre jag blir, desto mer berör Tove Janssons alla texter mig.
I grund och botten var inte ens Mumin tänkt för barn då det begav sig. Texterna har djup och vissa saker kan te sig skrämmande.
Men barnen älskar ju figurerna i sig 🙂
Tänkvärda ord, verkligen!
Ha det gott!
Kram
Ha det gott även du!
Kram!
Grattis i efterskott till Tove. Min man hade också fyllt år igår.
Tycker alltid att ordet ensam inte passar riktigt när man trivs med att vara för sig själv. På både engelska och tyska finns det två olika ord till det. Jag är…. allein, alone…. eller… einsam, lonely.
Allena används nästan aldrig och är också mera åt ensam hållet.
Ensam har en lite negativ klang – jo.
Man kan trivas för sig själv och det gör jag för det mesta.
Ordet allena är fint, men nej – det används inte så ofta mer.