Men hej! Hur ska man tänka då man får en tvål som gåva?
Att det är en liten vink – att man luktat svett?
Eller att den lilla fina burken passar bra för alla piller man behöver när man blir gammal 😀
Jag tackar min vän för gåvan som kom från Grekland.
Och hon förstår min humor. Vi skämtade om precis det här då en annan väninna fick en likadan. Luktar vi SÅ illa?
Jag får köpa min tvål själv, och jag vet att gamla gubbar luktar illa, om de inte sköter hygienen.
Svante
Hahaaa – ja, så är det troligen.
Men jag tror inte du luktar illa 🙂
Det tror jag, fast det lider inte jag av.
Svante
Såklart man får den typen av present därför att någon vet att du älskar tvål med goda dofter, samt att det är lyxigt att inte bara ha en sån där allmän tvål som alla andra har!
Kram
Jag brukar ha små tvålar i klädskåp och på andra ställen i bostaden – doftar så gott 🙂
Smart🙂
Nej det är bara en fin gåva som får dig att må bra. Olivtvålar är underbara.
Ja, många har nu övertygat mig om olivtvålens förträfflighet. Och ja… klart att jag på riktigt uppskattade gåvan 🙂
Hahaha! Det är alltid aningen knepigt med hygienprodukter som gåva. Men den asken är ju hur fin som helst, även om den är aningen stor som pillerdosa;-)
Tvålen är bara 4 x 3 cm så dosan är lika liten 🙂 Kommer kanske inte storleksmässigt till sin rätt på bilden.
Hoppas tvålen doftar gott i alla fall! Och nu kanske du kan svara på en fråga som jag länge undrat: Varför ges servetter, speciellt Marimekko servetter som gåva av finländare? Min amerikanska vänner och bekanta har ofta undrat då jag fått servetter i gåva. Är detta ngt typiskt från Österbotten eller existerar detta även i andra delar av landet? 🤔
Oj då 🙂 Jag hör till dem som ger Marimekkos servetter som gåva till svenska vänner – kanske för att jag tycker att det är ett fint finskt märke?
Ja visst är de fina, det håller jag helt med om, men här på andra sidan Potten skrapar sig amerikanerna i huvudet… 😝😂
Menar du att dom inte vet vad en olivtvål är? 😀
Nä, olivtvål finns nog här också. Mera det att de inte förstår sig på servetter som gåva. Det finns många kulturella olikheter mellan de båda länderna! Ungefär som då finländare tar med sig sitt eget kaffe så de åke/kommerr på besök…. Det förstår de sig inte på heller. 😉
Hahaa, ja – nu minns jag att det var det vi skrev om. Då jag bara ser kommentarerna och inte alltid går tillbaka till inlägget kan det bli så här 🙂
Ja, hur ska man ta en sån present! Jag fick en fotkräm från en bloggvän i Finland, men hon visste knappast hur illa mina fötter luktar. 😉
Kram, Ingrid
Hahaa, ja – vi får tolka det där lite såsom vi vill 🙂
Kram!
Jag skulle nog inte tänka något sånt alls, bara bli glad över gåvan. Tvålar med mild doft är härliga presenter, men en två som jag köpte själv på Öland fick jag kasta, den hade så påträngande doft.
Jo, det får inte dofta FÖR starkt! Eller om doften är nåt man inte klarar av, t.ex kokos och/eller vanilj för mig.
Det där med att vi ”luktar illa” var mest ett skämt 😀
Nej, alla vet ju att du älskar fina dofter. Olivolja! En av de bästa tvålar som finns.
Jag ska troligen använda den här tvålen då 🙂
Inte bara ha den som doft-tvål i ett skåp!