
Ankarparken i Lovisa centrum. Den skira grönskan är som finast nu. Igår var det kring +16 grader. Det blåste lite så jacka behövdes på cykelturen men annars gick det bra att vara utan den. Många, särskilt ungdomar, går i shorts och kortärmat 🙂

Jag drömde i natt att kyrkan inte längre var inpaketerad, men det tycks den vara fortfarande. Här syns den långt i bakgrunden, men jag ser den också från mitt fönster några dagar – sedan täcker grönskan allt.

Jag vet inte om den här parken har något namn, men jag kallar den polishusets park. Vi har inte poliser stationerade i Lovisa men huset till vänster är polisstationen och där kan man ännu då och då sköta vissa tillståndsärenden.
Igår verkade gården vara ett högkvarter för en militärövning. Det fanns militärfordon där och grinden vaktades av män i gröna uniformer med vapen i högsta hugg. Jag vågade inte be om lov att fotografera dem. Jag tror att här också finns utländska soldater och alla tar det säkert sitt uppdrag på allvar. Jag skulle högst troligen bli ansedd som en ”fiende”.
Idag har också stridsflygplan dundrat över staden. Men som sagt, det är en militärövning. Ändå får man ju lite känslan av hur det kunde vara om grannen i öst på riktigt hotade oss och försökte ta sig över hit. Det är inte många mil från Lovisa till ryska gränsen.
Grönt är verkligen skönt och grönt är min färg, eller har i alla fall varit det.
Militären dundrar här också och ett hundratal brittiska fallskärmssoldater som medverkar i militärövningen Swift responses 25 landade vid Brorakan och gotländska soldater är med och skjuter raketartilleri tillsammans med Storbritannien och USA.
Ha en fin tisdag!
Kram, Ingrid
Fint att de övar och håller på. Vi ska hålla samman och inte låta oss överraskas av fienden, som jag ser att främst finns i öst, Ryssland.
Tisdagskram!
Även vi gotlänningar har en djupt rotad skräck för ryssen. Kram
Trist att ett helt folk, Rysslands, drabbas av att en galning bestämmer.
Tror att många ryssar är trevliga och de vill inte ha krig – men de kan ju inte göra nåt när Putte bestämmer.
Usch då med militär övningen men naturligtvis bra att det övas. Grannen i öster är inte att lita på!
Vacker grönska i Lovisa nu. God fortsättning på tisdagen!
Jag tycker att det känns tryggt att man övar här. Vår gräns mot öst patrulleras ofta, kontrolleras. Bra även det.
Håller med vilken härlig grönska på dina foton och för övrigt när det gäller det militära så märker vi här också att det övas mer och mer det känns obehagligt att det överhuvudtaget behövs.. hoppas verkligen att det stannar vid just övningar..kram..🤗👍
Jag tror att det är viktigt med övningar. Kan kännas smått obehagligt, men vi måste vara beredda på allt möjligt.
Vi har haft krig i Finland, vi vill aldrig ha det igen.
Kram ❤
Det sa jag också igår: Det är i alla fall grönt och det är skönt.
Annars kallt blåsigt och regn, regn, regn. Ha det bäst!
Nej men usch, har du fortfarande regn där? Ingen sol och värme?
Nej, 8 grader idag och hela dagen regn.
Nej men fy, säger jag. Det är snart juni och också DU måste få sol och värme.
Kram ❤
Skirt grönt hos dig. Här är det så gott som grönt grönt – redan. 17 grader idag, molnigt i norra Stockholm, sol i innerstan och på Söder. Sedan kom det några regnstänk också.
Just nu pågår flera stora NATO-övningar i Östersjöområdet. En övning som heter Swift Response pågår till och med 31 maj och leds av USA. Övningen involverar nästan samtidiga luftburna och mobila flygoperationer, samt multinationell utbildning i Höga Norden och Östersjöregionen.
Dessutom, som en del av Natos fortsatta integration, genomförs andra övningar som stärker den kollektiva försvarsberedskapen och den operativa förmågan. Lovisa verkar vara mitt i så att säga. Här i Täby har jag inte märkt nåt.
Det känns bra, tryggt och fint att de här övningarna utförs ❤
Finland har ju lång gräns mot Ryssland, 130 mil – så den hålls under kontroll av jaktplan från olika länder 🙂
Första grönskan är verkligen bedårande vacker – jag slutar aldrig förundras över den. Här hos oss är vi omgiven av träd o buskar o gräsmattor, och åkrar som det börjat gro i så även de är smått gröna så det är såååå lummigt grönt åt alla håll…
Ja usch för att det militära måste rusta upp igen, då det råder sån osäkerhet i världen. Mr P är ingen att lita på, inte säger han ngt heller, han gör som han vill o skiter fullkomligt i vad andra har för åsikter.
Ja, han är troligen en mycket ensam och innerst inne rädd person, herr P. Vem kan han lita på?
Och hur kan man må bra då man ger order att döda oskyldiga personer…
Men känns tryggt med alla övningar vi har och Air Force som kollar vår gräns mot öst.