Glad måndag! 04-05-2026

Det är ju alltid roligt när någon ny affär öppnar där man bor. Eller egentligen är inredningsaffären LSOY Koti, där man också kan köpa kläder, inte ny. Den flyttade från en ganska stor lokal till en något mindre.

Här fanns förr ett apotek under många år, men till Valborg den 30 april slog inredningsaffären upp dörrarna här i korsningen av Drottninggatan och Mannerheimgatan.

Så det här är mitt Glad måndag-bidrag. Jag hoppas att många kunder hittar hit, för här finns helt underbara saker. Själv köpte jag i torsdags i och för sig bara ett ljus, men genom åren har jag köpt allt möjligt annat. Till exempel de hyllor som syns på bilden (de två vita), men jag har köpt svarta. En lite större och en lite mindre.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.