Livet går vidare

Efter den tunga veckan med väntan på beskedet från Yle – alltså i frågan om det blir ett inslag om mig eller inte – är det dags att gå vidare.
Jag har fått lägga ut frågorna och svaren på min blogg och det räcker för mig. Det blev ganska bra publicitet i alla fall. Tidernas rekord för en statistiknörd, över 2400 visningar detta dygn, hittills.

Jag kommer att fortsätta vara öppen om mina känslor, mitt liv, min vardag – såväl i stort som i smått. Det vill säga, ha den stil jag alltid haft.

I dag besökte jag Kycklings, en pärla i Lappträsk kyrkby. Marthadistriktet firar 100-årsjubileum på måndag och jag gör en artikel inför det. Festen firas i en annan byggnad men två marthor och jag träffades här av praktiska skäl.
Så här vacker är husets veranda. Visst får man vårkänslor!

Härlig veranda med vackra pelargoner.
Härlig veranda med vackra pelargoner.

Har kört rätt mycket i jobbet i dag och lyssnar då alltid på radio. Det hade hänt en olycka nånstans i huvudstadsregionen och trafiken stockade sig. Reportern pekade på en annan aspekt än att någon skadat sig i olyckan. Som en följd av trafikstockningarna fanns det säkert på något daghems gård ett barn som väntade vid grinden. Alla andra barn hade hämtats men inte detta barn, vars mor eller far satt fast i trafiken.
Så när jag såg Svensson ensam på kyrkparkeringen efter jobbet i kväll tänkte jag där står han ensam och gråter, var är mamma?

Ensam på kyrkbacken. Var är mamma?
Ensam på kyrkbacken. Var är mamma?

32 reaktioner på ”Livet går vidare

  1. Härliga tankar!
    Älskar att läsa din innehållsrika blogg.
    Nu drar det ihop sig för mig, och jag får lägga sista hand vid allt, konstigt, tiden krymper.
    Ha det så bra, go on, go on, kram ❤

    1. Tiden krymper hela tiden, den tid vi har kvar. Bra att inte veta när sista dagen är här.
      Lycka till med allt nu för dig med! Vi får kanske vänta några dar på ditt följande inlägg?
      Kram ❤

  2. Här knytes det nävar i luften för din skull. Är det på tal att de ska ta upp programmet, trots allt? I annat fall kan ju en annan debatt gå igång. Dvs yttrandefrihet.. Då ligger det i fatet på övriga, inte dig. Jag blev bestört när jag läste detta i morse. Fick någon omodern ,obehaglig känsla inom mig.
    Sedan gillar jag dig fet-stort, så jag kommer alltid vara på din sida. Har väl diggat dig något år nu, hihih
    kramis

    1. Obehagligt är ett ord, skrämmande ett annat. Men jag måste försöka gå vidare – hjälper inte att slåss mot väderkvarnar. Jag nöjer mig med att jag fick tusentals läsare i dag och att jag fick publicera frågorna och svaren här.
      Jag diggar dig också! Har förresten tavlan hemma nu men undrar om jag ska göra någon annan liknande till mig själv innan jag avstår från den du önskade få.
      Kramar ❤

  3. ”The show must go on” – en gammal, men ack så sant klyscha.
    Å stackars Svensson, alldeles ensamt utanför denna iofs vckra men ganska så skrämmande kyrka;-) Vilken dålig morsa du är då;-)

    1. Kyrkan är SÅ fin! Men jag är ju van att se den 🙂 Svensson tyckte i fem sekunder att jag var en dålig morsa, sen blev han åter glad. Som en hund. Som alltid viftar på svansen då man kommer hem 🙂

  4. Va- vad är det här????
    Nu har jag börjat i fel ände igen….
    Måste genast läsa igenom dina inlägg

      1. Ja, jag fattade när jag läste igenom alla dina inlägg….verkar i alla fall inte klokt…. 😦

      2. Jag försöker förhålla mig lugn och saklig. Klart jag känner mig motarbetad, men det kommer en dag då allt det här som hänt de senaste tio månaderna bara känns som tjafs, hoppas jag.
        Kram min vän ❤

      3. Självklart kommer du att tycka det är tjafs när allt lagt sig.
        Hoppas det inte tar allt för lång tid tills du känner det så!
        kram och energi!

      4. Jag låter känslorna ta den tid de behöver – måste bara gå genom allt så som det känns bäst för mig.
        Kram och energi! Stenen ligger ibland i min hand om kvällarna ❤

  5. Rätt tänkt. Oavsett vad vi vill så går livet vidare, bäst att gilla läget.
    Jag hade däremot en motig dag och är fortfarande tung i huvudet och kaoset vill inte släppa. Helt klart att jag är inte vidare i stressituation.

    1. Styrkekram till dig nu med! Du som stöttat mig så mycket. Mina vänner i Sverige vågar kommentera mer här, jag har haft över 3000 visningar men få från mina trakter som vågar kommentera.
      Har också lite huvudvärk nu p g a senaste dagarnas press – men du, Antonia – vi klarar oss ❤

      1. Fattas bara annat. Vi kravlar upp ärmarna och ler oss vidare.
        Du säger att du får fler kommentarer från Sverige?
        Kanske är det så att finnarna är mer tillknäppta. Lite som norrlänningar. Säger inget i onödan. 🙂
        Kram! Och jag tackar för dina värmande ord 🙂

      2. Debattklimatet är både öppnare och fränare i Sverige – på gott och ont säkert även det.
        Man hukar inte lika lätt där – tror jag.
        Vi kämpar vidare!

  6. Grattis till alla nya läsare. 🙂
    Känner mig glad för din skull. Härligt ändå att du fick ut ditt budskap.
    Vet inte hur mycket kraft det är värt att lägga på tankarna kring ”den större bilden”.
    Kram

  7. Så kul att du tittade in till min blogg och lämnade ett bomärke efter dig *tack*
    Men så spännande att få läsa om dig och ditt bloggande som har blivit till olika intervjuer med mera. Ja när en olycka händer så glöms mycket bort och bra att reportern eller om det var ni båda som gjorde en helomvändning med ert tänkande.
    Fina foton också /kram http://spanaren55.bloggplatsen.se

    1. Jag ville ju att programmet skulle sändas men Yle kontaktades av personer som motsatte sig det. Yle ville inte ta risken att såra någon så programmet sänds inte.
      Min poäng är att tycker vi var sakliga i programmet, som aldrig sändes, och att de som motsatte sig sändningen aldrig hade sett programmet som färdigt.
      Men nu lämnar jag det där bakom mig – jag fick publicera frågor och svar på min blogg – det räcker 🙂

  8. Det var en ny vinkel…. Men naturligtvis är det så att det oftast står någon och väntar på den som är försenad….

  9. Har läst dina inlägg med frågor och svar. Jag kan inte förstå att programmet inte fick sändas. Det finns ju på tv så många program, som behandlar allt mellan himmel o jord. Tänker producenterna vid varje program ”att sårar programmet nån”. Nää-ä, det tror jag inte. Undrar nog om yttrandefriheten i detta fall, kan man faktiskt stoppa ett program så här? undrar en ”från den här trakten”.

    1. Jag tror inte Yle vid varje program tänker ”kan någon må dåligt av detta”. Det här var helt enkelt spektakulärt.
      Som journalist vet jag att påtryckningar utifrån kan få en själv som reporter att må illa, att ifrågasätta saker och ting, ställa sig frågan – gör jag rätt?
      Med all respekt för Lassos reporter – och producent – de har gjort en bedömning och ansett att det hade gjort mer skada en nytta att låta mig/min blogg synas i tv.

Glad för varje liten kommentar – ha en fin dag!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.