… hugger jag in på arkivet. Den första är från temuseet i Borgå.
Tänk så mycket jobb med att torka damm!
En annan hittills ickepublicerad bild tog jag på nyårskvällen då en av bodarna vid Skeppsbron ännu hade julboden öppen.
Har du redan städat ut julen, om du haft pyntat?
Eller gör du det nu till trettonhelgen? Eller först den 13:e då Knut firas?
Jag har ännu grankvistar på bordet. De doftar gott och har stått sig bra. Men snart ska jag städa ut dem, tror jag 🙂
Vädret ute är ganska deppigt. Jag försöker låta bli att påverkas av det, men kan inte säga att jag lyckas till hundra procent.
Lördag och söndag bjuder på två innebandymatcher. Om Tor vinner i kväll på bortaplan i finska cupen är vi i final. Det skulle vara stort!


Det lilla jag hade, som påminde om jul, åkte ut innan Nyår. Det väder, som SMHI varnar för imorgon, gör att det antagligen inte kommer att finnas någon ström i ledningarna då.
Svante
Ni verkar ha det riktigt busigt där du bor, i alla fall vad gäller vädret… Håll i hatten!
Te museet har fina saker men fy för att damma. Tomtarna och det andra är jättefin. Många små hus och kyrkor som jag gillar.
Brukar pynta till 1:a advent med tomtar och allt sen få det vara kvar till nyår. Denna tradition har jag haft i många år. Vill njuta av alla mina julfigurer under den mörka december.
Tycker också att vädret gör en deppig, det är inte ljust på dagen och då blir jag trött.
Sköt om dej
Ja, bristen på ljus gör nog många av oss lite deppade. Men vi går mot ljusare tider, bara vi orkar en månad till.
Kul att höra hur andra pyntar och var och en gör ju som han eller hon vill 🙂
Så här gör jag:
Börjar Adventspynta ganska tidigt, runt mitten på november. Mest i vitt och silver.
Pappersstjärnorna och elljusstakarna ca 1 vecka före Advent.
Då känner jag mig nöjd och går mest omkring och njuter.
Något litet rött inslag lägger jag till under december.
Ingen julgran, men flera små kvistar av gran ev, de där gröna krukväxterna som påminner om granar.
Sedan packas ”allt” (har inte så överdrivet mycket pynt) ner på nyårsdagen.
Ha det gott!/Barbro
Låter som min stil, vitt och silver är vackert, och inte för mycket av det goda 🙂
Vid advent tycker jag också man kan sätta fram stakar eller stjärnor.
Dofter och lite rött hör ju till – bra att vi alla för det mesta kan göra hur vi vill 🙂
God fortsättning, Barbro!
Egentligen brukar jag jul av till tjugondagen, men pensionärsbrådskan gör nog att jag startar med det redan på måndag. Åtminstone det juligaste åker nog ner i jullådan då för vidare transport till förrådet.
Ha en skön fortsättning på helgen!
Kram, Ingrid
Skojigt att höra / läsa om olika traditioner här!
Önskar även dig en god fortsättning på januari!
Kram!
Ja, på det museet skulle inte jag vilja jobba med tanke på dammet alltså. Vilket jobb att torka av alla dessa saker.
Då vi inte hade julpyntat slipper vi ta ned allt. Väldigt praktiskt;-)
Håller tummarna för Tor!
Dina tummar hjälpte – tack BP, vi vann och är i cupfinal!
Ja, allt åkte ner igår under storstäd … men missade mina två ”gubbar” i kaktusarna såg jag idag, men den som finns kvar får stanna … den andra flög sin kos i stormen inatt. Hamnat förmodligen i något träd eller palm 😂.
Låter som ett upplägg till en humoristisk novell? 😀
Tänkte det samma. Mycket att damma. 😂
Jag skulle bli galen … därför har jag ganska få prylar här hemma – det samlas ju damm ändå, på allt annat 😀
Jag är alltid lika förvånad över inredningsdetaljen öppna skåp och hyllor. Tänker alltid just det där med dammet. Jag har verkligen inte minimalistisk hemma men har inga öppna skåp heller. 🙋🏻♀️