Kanske svårt för er att se eller förstå hur liten/stor tomatplantan är?
Och jovisst, det här är tydligen 3-4 plantor. Men då jag inte har en aning om hur de kommer att bete sig följer jag med ett tag till innan jag gör ”något ingrepp”.
Plantorna är cirka 10 cm höga och då jag vidrör bladen och doftar på fingrarna efteråt känns den goda doften redan ❤
Beställde service till balkongen i dag eftersom låsmekanismen strejkar. Dom kan komma först den 20 juni men bättre sent än aldrig. Inglasningen skedde 2004 och jag vet inte om någon service gjorts därförinnan. Det känner inte heller hyresvärden till då han ägt bostaden bara några år. Men ska bli skönt att få allt fixat, glasen justerade, silikonbehandling m.m.
Tomatplantan har ju redan vuxit till sig. Måste vara det varma och soliga vädret, då brukar dom skjuta i höjden. Å den speciella doften håller förresten getingar borta.
Bra med underhåll av inglasningen inför sommaren.
Super om doften håller getingarna borta!
Huh-huh, är helt slut efter hockeyn… men trodde på Finland förstås… 2 NHL-spelare mot 22… äh, tycker det är så dumt att NHL-stjärnor höjs till skyarna då det finns så många andra talanger…
Det problemet har man även i fotboll. Stjärnspelare blir blyga. 😀
Grattis!
Tack 😀
OCH…nu ser vi att de var jätte blyga. Finland vann. Grattis!😀🌸🥂
Tack! Som sagt, jag tror alltid på Finland och segern smakade – dock har vi inte ens brons än 🙂
Jaha! Jag trodde att det var striden på just det. Hur mycket är kvar. Mitt i sommaren. Lite off tycker jag. Jag är mer för fotboll, och om jag inte har helt fel så blir det VM i juni.
Medan det är VM varje år i ishockey. En aning tjatig. Var fjärde år skulle kunna räcka. Tycker en som inte kan så mycket.
Kram!
VM i hockey är ok alla år tycker jag – men lite väl många lag med, en del ”blåbär” som får mycket stryk.
Men jag tycker nog också att de måste ges en chans att växa in i sporten, hockeyn är ju så mycket mindre än fotbollen.
Kram!
Och de gör det större genom att ha årliga VM. Jag tycket att den urholkar det istället. 🙂
Kanske vartannat år skulle vara bra, såsom friidrotts-EM.
Men jag är hockeyfantast i de här sammanhangen, inte så mycket annars i vår FM-serie eller i er Elitserie som jag tror den heter.
Maj månad är på något sätt schlagerfestivalens och VM-hockeyns tid 🙂
Så kan det va. Alla har ju sina favoriter. 😀
Oj tomatplantan har blivit större. Kanske dags att dela på dom.
Kramar från oss 🙌
Är dålig på sånt och gillar inte att stöka med jord… hahahaaa… men måste kanske i nåt skede 🙂
Roligt att tomatplantan trivs. Du får nog dela förr eller senare, ha…ha… Jag hade väldigt många tomater på balkongen förra året. Ha en fin kväll, kram!
Den blev delad i dag, men inte av mig, en väninna hjälpte! Jag tycker inte om att böka i jorden på balkongen, bara utomhus 🙂